Dzintars (Amber, Янтарь)

Dzintars – vienīgais dārgakmens, kas pirms miljoniem gadu radies no priedēm līdzīgu senkoku sveķiem. Baltijā mežu daudz, tāpēc joprojām esam dzintarzeme dzintarjūras krastā. Kā mēdz gadīties ar pašmāju bagātībām, ne vienmēr mākam tās pienācīgi novērtēt un izmantot.

Jūras vasks, saules akmens, tīģera dvēsele

Mūsu priekšgājēji pamanījuši ne vien šī akmens niansēto skaistumu un vieglo apstrādājamību – tas ir diezgan mīksts – bet apzinājušies arī maģiskās īpašības, uzskatot, ka dzintars vairo spēku un gara mundrumu, piesauc veiksmi un stiprina veselību, jauc nelabvēļu plānus un spēj pasargāt no ļaunas acs.

Dzintara piespraudes minētas jau Homēra Odisejā, tas rotājis Ēģiptes faraona Tutanhamona galvassegu. Nērona valdīšanas laikā tirgoņi tikuši sūtīti uz ziemeļzemēm tieši pēc Baltijas dzintara, jo tas skaitījies vērtīgākais pasaulē. Bijis pat laiks, kad pret šāda saules akmens gabalu varēts iemainīt spēcīgu vergu.

Mūsu sabiedrībā interese par dzintaru saglabājusies vienmēr, tomēr bieži balansējusi priekšstata – ak, tas jau vairāk iepriecinājums ārzemniekiem! – līmenī. Šī attieksme jāmaina! Pēc dzintara nebūt nav jādodas uz Kaļiņingradas apgabalu, kur to iegūst rūpnieciski – atradnēs. Pēc rudens un pavasara vētrām saules akmens bagātīgi spīguļo ne tikai atklātās jūras apskalotajā Lietuvas un Latvijas piekrastē, bet nereti tiek izmests arī Rīgas līča smiltīs. Dažreiz caurspīdīgs, citreiz blāvs, gandrīz balts, zemes brūns, vaskaini dzeltens vai dūmakaini pelēkzaļš, dažbrīd pat iezilgans – bet vienmēr neatkārtojams un noslēpumaini skaists. Un piemērots izmantošanai ne tikai rotās.

Dziļi iekļūst, aktīvi darbojas

Daudzu tautu seno gudrību krājumā ir dažādu ligu ārstēšanai paredzētas receptes, kuru sastāvā izmantots dzintars. Plīnijs Vecākais, romiešu dabaszinātnieks, jau mūsu ēras pirmajā gadsimtā rakstīja, ka bērniem kaklā iekārts dzintara amulets palīdz pret nakts murgiem un ārstē no drudža. Dzintara pulveris, sajaukts ar medu un rožu eļļu, mazina ausu sāpes.

Daudzus gadsimtus vēlāk dzīvojušais angļu dakteris Buleins guva panākumus, dziedinot pacientus ar maisījumu, kura sastāvā bija baltā dzintara, safīra, hiacinta, serdolika, smaragda un koraļļu pulveris, kam pievienotas dzintara un ziloņkaula skaidiņas, kā arī sīki sudraba un zelta gabaliņi.

Mūsu pašu Blaumaņa Tālavas taurētājs, stāstot par mirušo tautas varoni, atgādina, ka pirms guldīšanas uguns kapā līgava puķēm to kaisa un dzintara gabaliem– dzintara dūmi ir ne tikai ļoti spēcīgs vides attīrītājs, bet pavediens starp reālo un paralēlo pasauli.

Mūsu senči dzintara vīraku izmantoja arī kāzu ceremonijās, lai ģimenē būtu labklājība un svētība.

Plašas saules akmens lietošanas iespējas piedāvā arī mūsdienu medicīna un skaistumkopšanas industrija. Dzintars satur daudz organismam vajadzīgu vielu, bet īpaši vērtīga ir dzintarskābe un tās sāļi. Iekļūstot ne tikai virsējos, bet arī dziļākajos ādas slāņos, šie savienojumi, kas ir spēcīgi absorbenti un antioksidanti, aktivē visus tur notiekošos procesus – pasargājot šūnu membrānas no brīvo radikāļu kaitējumiem un veicinot vielmaiņas atkritumproduktu izvadīšanu, paātrina šūnu atjaunošanos. Dzintaru droši var uzskatīt par nevīstošās jaunības akmeni.

Mūsu organisms ir ļoti sarežģīta sistēma, kurā līdztekus fizioloģiskajiem procesiem visu laiku norisinās neredzamā kustība – informācijas un enerģijas plūsma, ko nodrošina elektronu pievienošanās atomiem vai to atdošana. Stimulējot bioloģiski aktīvos punktus cilvēka ķermenī, šo straumju spēku iespējams koriģēt vēlamajā virzienā. Dzintarā, īpaši, ja tas sasilis saulē vai uzsildīts, ir daudz brīvo elektronu, tāpēc tā izmantošana masāžā enerģētiskās norises cilvēka organismā palīdz sabalansēt par labu veselībai.

Jo dzintars apstrādājot mazāk uzskaistināts, jo tas ir enerģētiski spēcīgāks. Tomēr pamatīpašības, ko izmanto veselības stiprināšanā, tas nezaudē ne presējot, ne sasmalcinot.

Kur vien prasās

Nav šaubu, ka visvairāk labuma organismam var sniegt zinīga speciālista veiktas procedūras. Tomēr lielu daļu dzintara prieku iespējams izbaudīt arī mājas apstākļos – pēc rīta dušas, iknedēļas pirtī, vakarā pirms laišanās miegā.

Dzintara pūderis – to iegūst, sīkus dzintara graudiņus saberžot piestiņā vai samaļot kafijas dzirnaviņās. Šādi milti, plānā kārtiņā uzkaisīti uz attīrīta ķermeņa un viegli iemasēti, veic ne tikai skrubīša funkcijas, atbrīvojot ādu no atmirušajiem audiem, bet arī ārkārtīgi labvēlīgi iedarbojas uz visu organismu. Šī ir gan skaistumkopšanas procedūra, jo tiek aktivēta šūnu atjaunošanās, gan organisma uzmundrināšana, ko panāk dzintarskābes saruna ar enerģētiskajiem meridiāniem. Ja pūdera nepietiek visam ķermenim, gana to uzlikt tikai sejai un dekoltē zonai. Tiem, kam āda ļoti jutīga, labāk iegādāties jau rūpnieciski sasmalcinātu dzintara pūderi, jo pašgatavotā tomēr var palikt arī kāds raupjāks kriksītis.

Dzintara miltu piedeva māliem ir brīnišķīga maska lietošanai pēc pirts procedūrām.

Dzintara smiltis ir mazliet raupjāk sastrādāti saules akmens gabaliņi. Pēc rīta dušas ar tām vērts pamasēt reflektorās zonas – plaukstas un pēdas. Protams, šos graudiņus vajag savākt un lietot vairākkārt. Lielākie dzintara gabali, vislabāk, ja katrā rokā savs, – pašmasāžai. Pēc mazgāšanās, kad āda tīra, ar tiem var maigi izbraukāt seju pa masāžas līnijām, paapļojot ap acīm, muti, zem matiem. Dzintaru var pielikt un paturēt trešās acs punktam starp uzacīm, tad virzīties uz augšu, vispirms apstājoties pie matu saknēm, tad, ik pa diviem centimetriem uzspiežot, tikt līdz avotiņam – saskarsmes kanālam ar augstākajiem spēkiem.

To var darīt gan sausai ādai, gan pirtī izsildītai. Pirtī gabaliņu vietā var izmantot arī sasildītus maisiņus, kas pildīti dzintara smiltīm.

Dzintaru var droši likt uz jebkuras vietas, kur vien prasās – uz maisiņiem zem acīm, grumbām, sasitumiem, sāpošām locītavām, bet visspēcīgāk tas sadarbojas ar otro – divu pirkstu attālumā zem nabas – un piekto – kakla bedrītes – čakru.

Dzintara terapija arī palīdz ļaudīm, kuriem paaugstināta vai pazemināta vairogdziedzera aktivitāte. Tomēr jāatceras: organisms rāda, kur ir vaina, tāpēc jebkura atveseļošanās sākas no problēmas saasinājuma. Vairogdziedzera kaišu gadījumos šādu ārstēšanos neveikt bez saskaņošanas ar ārstu.

Vispirms attīrīt, tad uzlādēt

Dzintars ir dzīvs – spēj uztvert un saglabāt informāciju, tāpēc vēlams katram sadraudzēties un strādāt ar savu akmeni. Kļuvis par draugu, tas pats spēj tikt galā ar negatīvo, ko savācis. Tomēr laiku pa laikam arī palīgam jāpalīdz. Dzintars radies no sveķusarunasar sauli, sāli un ūdeni, tāpēc tam pa prātam trīspakāpju attīrīšana. Vispirms uz dažām minūtēm vai pāris stundām ievietot piesātinātā sāls šķīdumā, pēc tam – noskalot zem tekoša ūdens strūklas, beigās – paturēt saulītē. Attīrīt, tad uzlādēt – tāpat kā cilvēka dvēseli.

Ja dzintaram ir vairāki lietotāji, un kādam no tiem bijušas veselības problēmas, paturēšanai piesātinātā sālsūdenī vai pat iekašņātam sausā sālī jāatvēl vismaz pāris diennaktis. Pēc tam – kā parasti: tekošs ūdens un spoža saulīte.

Kas ir dzintars? Dzintars ir fosilie sveķi, kas tiek augstu vērtēti to zeltainās krāsas dēļ. Lielākā daļa pasaules dzintara ir 30 -90 miljonus gadu veca. Tagad ir pierādīts, ka dzintars veidojies no dažādu augu sugu sveķiem. Baltijas dzintaru pārsvarā veidojuši skuju koku izdalījumi, bet, piemēram, Dominikas dzintars veidojies galvenokārt no lapu koku sveķiem. Par dzintara ķīmisko formulu pieņem C40H64O4, taču patiesībā katra dzintara gabaliņa ķīmiskais sastāvs ir atšķirīgs. Spēja saberzētam pievilkt vilnas drēbes vai sīkus papīra gabaliņus dzintaram piešķīra pārdabiskas spējas seno ļaužu acīs, tādēļ Grieķijā to sauca par elektron (ar šo vārdu apzīmēja arī zelta un sudraba sakausējumu), turpretī romieši to dēvēja par succinum – sulas akmeni. Kukaiņu esamība dažos dzintara gabalos vedināja romiešus uz domu (kura vēlāk izrādījās patiesa), ka tas kādreiz ir bijis šķidrs un tad noklājis kukaini. Karsējot dzintaru, tas kūst. Dzintars tiek dēvēts arī par saules akmeni vai Baltijas zeltu un agrāk tam tiešām bijusi zelta vērtība. Dzintaram, kas tiek pieskaitīts pie pusdārgakmeņiem, ir vairāk kā 200 krāsu variāciju – no izteikti baltas līdz pat melnai. Dominējošie toņi ir dzeltenie, taču tie var manīties līdz sarkaniem, brūniem, pat ziliem un zaļiem. Arī caurspīdīgums mainās – no dzidra un pilnīgi caurspīdīga, līdz pat piena baltam un duļķainam, ar visām iespējamām variācijām starp tiem. Šīs variācijas ir ķīmiskā sastāva, piemaisījumu un blīvuma atšķirību sekas. Dzintars ir izplatīts noteiktos reģionos (piemēram, Meksikā, Dominikā, Birmā, Japānā, Aļaskā u.c.) Mēs pazīstam Baltijas dzintaru jeb sukcinītu. Visas pasaules kopējais dzintara daudzums (aptuveni 80%) glabājas tieši Baltijas jūrā. Tās piekraste jau gadiem ir vilinājusi ar iespēju atrast koši dzeltenus, sarkanus vai zeltaini mirdzošus, dažādu formu un izmēru dzintara gabaliņus. Latvijā dzintaru var atrast Kurzemes piekrastē (galvenokārt Liepājas apkaimē). Sukcinītam raksturīgi dzelteni medaini toņi; tā ķīmisko sastāvu raksturo augsts dzintarskābes (2-8%) saturs – tāds ir vienīgi sukcinītam. Pasaulē bagātākās sukcinīta atradnes ir Krievijā, Kaļiņingradas apgabalā, to atrod Polijas piekrastē, Ukrainā, Latvijas un Lietuvas piekrastē. Mūsu dzintarā valdošie ir dzeltenie toņi, kas pāriet gan sārtā, gan brūnā, gan zilā un zaļā nokrāsā.

Galvenās dzintara darbīgās vielas ir dzintarskābe un dzintara eļļa.

Dzintars ir efektīvs dabas veidots biostimulators. Tas uzlādē cilvēka enerģiju, stimulē matu augšanu, padara ādu veselīgu un jaunu, nomierina nervu sistēmu, novērš galvassāpes. Lietojot dzintarskābi, ķermeņa šūnas tiek piesātinātas ar skābekli desmit reižu intensīvāk. Dzintars pozitīvi iedarbojas uz organismu. Tas nostiprina asinsvadus, stimulē limfas, muguras smadzeņu un starpšūnu šķidrumu kustību. Tā lietošana ir derīga cilvēkiem, kas cieš no zema arteriālā spiediena, glaukomas, kataraktas un tīklenes distrofijas. Dzintars ir dabīgs stimulators, ar piemītošām unikālajām īpašībām cilvēka biolauka atjaunināšanai, nesot statistiskās elektrības lādiņus uz visiem dzīvībai svarīgiem orgāniem un šūnām. Svarīgākā dzintara īpašība - spēja dzēst visa veida pataloģiskos elektromagnētiskos laukus, kas ir slimību rašanās iemesls. Dzintars dod impulsu mākslai, uztur organismu un mundrumu.

Mūsdienu medicīnā dzintaru izmanto kā izejvielu dzintarskābes iegūšanai. Dzintarskābei ir raksturīgas antioksidējošas un pretiekaisuma īpašības. Tautas medicīnā jau kopš seniem laikiem dzintaru uzskata par brīnumlīdzekli cīņā ar daudzām slimībām. Organisma vispārējai attīrīšanai un vairogdziedzera darbības normalizēšanai jānēsā dzintara krelles. Litoterapeiti apgalvo, ka ar dzintara palīdzību var izārstēt daudzas kaites, piemēram, matu un ādas slimības, dzirdes un redzes bojājumus, brohītu, astmu, kuņģa saslimšanas, urīnceļu infekcijas, nervu saslimšanas (depresijas un citas). Daudzas vecmāmiņas apliek mazulim ap kaklu dzintara krellītes, lai vieglāk šķiltos zobiņi, māte - meitai pie vīra izejot, lai vieglāk ieņemtu bērniņu un dzemdības nebūtu smagas, mīļotais - savai draudzenei, lai nestrīdētos un būtu mūžam skaista. Dzintara krellītes noteikti vajadzētu nēsāt ikdienā ap kaklu, ja ir problēmas ar vairogdziedzeri, osteohondrozi, ja sašaurināti galvas asinsvadi. Agrāk ļoti populāri bija dzintara munštuki, jo smēķētāji ticēja, ka tā izvairīsies no plaušu vēža. Ar dzintara šnabi ārstē angīnu un saaukstēšanos.

Šis apbrīnojamais akmens ir ieguvis dziedinātāja slavu. Ja ar dzintara gabaliņu paberzē sāpošas vietas, sāpes pārejot stundas ceturkšņa laikā. Ja nu tavas dzintara rotas kļūst blāvas, tas nozīmē, ka saules akmens uzņēmis sevī negatīvo enerģiju. Tādēļ reizi nedēļā tās rotas lietas, kuras tu nesā ikdienā, vajag paturēt tekošā ūdenī vai saulē.

DZINTARA EĻĻA

Dzintara eļļa ir brīnišķīgs antiseptiķis ar imunitāti stimulējošu un brūču sadzīšanas iedarbību. Tai iemīt antivīrusu īpašības, kā arī spēcīgs uzmundrinošs enerģijas efekts.

Eļļa ar dzintara komponentiem dziļi iesūcas ādas dziļākajās struktūrās, caur asins kapilāriem nokļūstot visā ķermenī. Dzintarskābe, kas atrodas dzintara eļļā palīdz stabilizēt trīsdimensiju kolagēna šķiedru struktūru sejas aprisēs, kas palīdz saglabāt jaunības tvirtumu sejas ādā. Dzintarskābe labi atbalsta arī saišu, skrimšļu veselību locītavās, palīdz veidot elastīgākas locītavu kustības. Labi stabilizē hormonālo balansu vīrieša un sievietes preklimaktēriskā un klimaktēriskā jeb brieduma periodā.

Eļļa veicina ūdens balansa normalizāciju, mikrocirkulāciju un vielmaiņas procesus ādā. Augstvērtīgais eļļas sastāvs no augiem un dzintara eļļas ļauj veikt efektīgu ādas masāžu, tā kļūst samtaina un iegūst vieglu svaiguma aromātu.

Dzintara eļļu iegūst dzintara kausēšanas procesā vienlaicīgi ar dzintarskābi. Dzintara eļļa veidojas pie gāzu kondensācijas (pieder ēterisko eļļu grupai).

DZINTARSKĀBE

Viena no būtiskākajām dzintara sastāvdaļām no medicīnas viedokļa ir dzintarskābe. Tā ir biostimulators, kam piemīt spēja paaugstināt imunitāti un piemīt antioksidatīvas īpašības. Dzintarskābe palielina muskuļu tonusu, tai ir arī būtiska loma, kavējot trombu veidošanās procesu asinsvados, palīdz iekaisumu un stresa situācijās, pozitīvi ietekmē zarnu trakta, nieru un citu iekšējo orgānu darbību.

Dzintarskābe ir dabīga viela, kas sniedz spēcīgu atveseļošanās iedarbību, neizraisot blakusefektus un pieradumus. Lielā daudzumā dzintarskābe kristalizējas no gāzēm, kas izdalās, kausējot dzintaru. Organismā dzintarskābe veidojas vielmaiņas ceļā. Tā stimulē enerģijas izstrādi šūnās. Spēj efektīvi padarīt par nekaitīgiem brīvos radikāļus, neitralizē lielu daudzumu indes (tajā skaitā no smēķēšanas, alkohola), paaugstina mikrocirkulāciju orgānos un audos, piemīt ārkārtīgi atjaunojoša jauda.

Mūsu organisms kartu dienu izstrādā līdz 200 g dzintarskābes, kas ir nepieciešama, lai atjaunotu tā imunitāti, un pats to arī izmanto savām vajadzībām. Dzintarskābe atbild par enerģētisko apmaiņu. Tāpēc pie fiziskām, garīgām un emocionālām slodzēm rodas dzintarskābes deficīts, un ir nepieciešams tās daudzumu pastāvīgi papildināt. No pārtikas produktiem dabīgo dzintarskābi visbagātāk satur upenes, smiltsērkšķi.

Krievu zinātnieki apgalvo, ka regulāra dzintarskābes tablešu lietošana ir daudz efektīvāka par koenzīmu Q10, turklāt šis preparāts ir vismaz 10 reižu lētāks. Dzintarskābe ir viens no retajiem līdzekļiem, kas palēnina novecošanās procesus un pasargā no daudzām slimībām. Lietojot dzintarskābi, ķermeņa šūnas ar skābekli tiek piesātinātas desmit reižu intensīvāk.

DZINTARA PULVERIS

Dzintara pulveris ir ar īpašu patentētu metodi sagatavots produkts, kas tiek iegūts no jūras skalotā Baltijas dzintara. Tas ir gaiši dzeltenas krāsas pulveris - dzintarskābes un dzintara eļļas koncentrāts.

Dabīgs dzintara pulveris ar neticami maigu tekstūru, kas iegūts ar speciālu tehnoloģiju dzintara sasmalcināšanas procesā, kas ļauj ne tikai saglabāt, bet arī pastiprināt dzintara ārstnieciskās īpašības un izejošos enerģētiskos komponentus:

Dzintara sastāvā ir vairāk nekā 40 dažādu ķīmisko elementu. Veicot pētījumus, izrādījās, ka mainot dzintara pulvera koncentrāciju suspensijā, mainās tās iedarbības veids. Piemēram, vienā gadījumā suspensija stimulē matu fotikulu augšanu, bet ar citu dzintara koncentrāciju tā stimulē ādas šūnu reģenerāciju un veco šūnu atjaunošanos. Dzintara pulveris lieliski līdzsvaro mūsu enerģētisko lauku, atbrīvojot organismu no liekajiem toksīniem, kā arī radot labvēlīgu iedarbību uz vairogdziedzeri.

Tautas līdzeklis pret kuņģa vainām ir ar ūdeni sajaukti dzintara putekļi. Ausu un acu vainām noder dzintara putekļi ar rožu eļļu vai medu. Polijā sens līdzeklis pret iesnām ir dzintara putekļu šņaukšana.

No seniem laikiem dzintara pulveris tiek izmantots sejas maskām, sajaucot to ar ūdeni vai eļļu. Iegūto krēmveidīgo masu, kuru iegūst pulveri sajaucot ar ūdeni uzklāj sejas ādai. Šāda sejas maska taukainu sejas ādu sausina, tonizē un attīra. Sajaukts pulveris ar eļļu piemērots sausai un jutīgai ādas kopšanai. Maska dziļi baro, mitrina, attīra, gludina, nomierina.Aktīvās dzintarā esošās vielas palīdz eļļām un ūdenim iekļūt dziļākos ādas slāņos, pastiprina to darbību, labi attīra, tonizē, gludina ādu, stimulē vielmaiņu, atsvaidzina, atjauno, dziedē brūcītes.

Sausu vai uz mitras sejas sejas uzklātu pulveri izmanto kā ādas skrubi. Ar masējošām apļveida kustībām elektrizēts dzintars ir īpaši iedarbīgs, jo izdala daudz negatīvi lādētu jonu, kuri neitralizē brīvo radikāļu iedarbību.

Kopš seniem laikiem dzintara pulveris izmantots masāžas procedūrās, papildinot to ar dažādām eļļām un ziedēm.

Dzintara pulveris ir ļoti vērtīgs kvēpināšanas materiāls, kam piemīt ļoti spēcīga enerģētika. Kvēpināšanu telpu enerģētikas attīrīšanai un dezinfekcijai praktizēja jau senie grieķi, romieši un ēģiptieši. Viņi zināja dzintara dūmu dziedniecisko spēku. Sadegot dzintars izdala dzintara ēterisko eļļu un citus ēteriskos savienojumus. Arī mūsdienās Lietuvas un Polijas baznīcās dzintara kvēpināšana tiek izmantota baznīcas rituālos un gaisa dezinficēšanā, lai pasargātu baznīcu apmeklētājus no infekcijas slimībām, kuras izplatās pa gaisu.

DZINTARA SMILTIS

Ja dzintara pulveris senatnē galvenokārt tika izmantots sejas ādas kopšanai un kvēpināšanai, tad dzintara smiltis tika izmantotas ķermeņa atjaunošanai un modelēšanai. Mūsu senči nezināja, ka celulīts ir neārstējams. Ķermeņa atjaunošanai tiek izmantotas maskas, kur dzintara smiltis tiek sajauktas ar dažādām dabīgām bāzes un ēteriskajām eļļām un ar tām ierīvēts ķermenis.

Tā senatnē tika mazināta laika ietekme uz ķermeni. Maskas vai masāžas ar dzintara smiltīm atjauno un atdzīvina ādu, dziļi attīra, veicina atjaunošanu, dod ķermenim enerģiju un optimismu.

Dzintara smiltis iegūst dzintaru smalcinot. To iedarbība ir līdzīga dzintara pulverim, bet ņemot vērā dzintara smilšu abrazīvās īpašības, tās ļoti efektīvi pielieto masāžās ķermeņa pīlingam, vienlaicīgi iedarbojoties ar visu dzintara dziedniecisko spektru. Dzintara smiltis dod ļoti labu efektu pretcelutīta masāžās.

DZINTARA ZIEPES

Ar auksto metodi pagatavoto dzintara ziepju sastāvā ietilpst dzintara pulveris, dzintara eļļa un citas dabīgās augu eļļas. Tajā nav nekādu kaitīgu ķīmisku vielu, tās ir absolūti dabīgs produkts. Derīgs visiem ādas tipiem, arī jūtīgajai zīdaiņu ādai.

Dzintara ziepes attīra, nomierina, izlīdzina ādu, veicina ādas šūnu atjaunošanos, atsvaidzina, atjauno, dezinficē.

DZINTARA TĒJA

Dzintara tēja - tās ir dažas saujas mazu neapstrādātu Baltijas dzintara gabaliņu. Kad nomierinās vētra, tie tiek rūpīgi salasīti jūras krastā. Šāda, jūras skalotājā, cietajā dzintara garoziņā ir īpaši daudz dzintara skābes un dzintara eļļas.

Applaucēti, ar verdošu ūdeni aplieti dzintara gabaliņi kļūst mīksti un uzbriedīs. To apjoms palielināsies par 8%. Apmēram tikpat dzintarā ir dzintarskābes daudzums, kas pamazām izšķīst ūdenī. Dzintarskābe ir dabīgs biostimulators, tā pastiprina imunitāti, regulē organisma šūnu vielmaiņu, attīra, atjauno audu un orgānu darbību.Dzintarskābe strukturē un mīkstina ūdeni, padarot to organismam vieglāk uzņemamu.

Lēni šķīstoša dzintara eļļa ir dabīga, antiseptiska, imunitātes un enerģijas stimulators. Tā pastiprina dzintarskābes iedarbību vienlaikus dodot tējai smalku garšu. Šo tēju var lietot gan karstu, gan aukstu, kad vien vēlaties.

Tējas pagatavošana:

Vienas tējas krūzes pagatavošanai nepieciešamas 2-3 tējkarotes smalka dzintara. Ieberiet dzintaru traukā, aplejiet to ar verdošu ūdeni, tad pusstundu turēt uz lēnas uguns,neļaujot atdzist un varat baudīt veselīgu, spēkpilnu dzintara tēju. Šo pašu dzintaru Jūs varat izmantot atkārtoti 15-20 reizes, katreiz saņemot līdzvērtīgu labu dzintara tēju. Tad izberiet dzintaru no trauka, ļaujiet tam nožūt un vienu dienu paturiet to saulē vai dienas gaismā, lai tas enerģētiski sakārtojas, uzlādējas. Atkal dzintaru ieberiet traukā un lietojiet tēju 15-20 reizes, pēc lietošanas atkārtoti uzlādējot saules gaismā. Šādi dzintaru var izmantot 5-6 reizes.

Autors:Svetlana Madarāja [24]

Tautas medicīnā jau kopš seniem laikiem dzintaru uzskata par brīnumlīdzekli cīņā ar visām slimībām. Organisma vispārējai attīrīšanai. Tas dod atvieglojumu un cerību.

Senajā Grieķijā uzskatīja, ka dzintaram piemīt Venēras īpašības un Saules spēks. Dzintara gabali, iekš kuriem nonāca kukaiņi vai lapas, tika uzskatīti par spēcīgiem maģijas instrumentiem, kas ir spējīgi darīt gan labas, gan ļaunas lietas. Maģiskās dzintara īpašības ir gan daudzveidīgas, gan ārstnieciskas. [21]

Mūsdienu oficiālajā medicīnā dzintaru izmanto kā izejvielu dzintarskābes iegūšanai, kas ir brīnišķīgs biostimulators. Turklāt, dzintarskābei ir raksturīgas arī antioksidējošās un pretiekaisuma īpašības. Tautas medicīnā jau kopš seniem laikiem dzintaru uzskata par brīnumlīdzekli cīņā ar visām slimībām. Organisma vispārējai attīrīšanai un vairogdziedzera darbības normalizēšanai jānēsā dzintara krelles. Litoterapeiti apgalvo, ka ar dzintara palīdzību var izārstēt daudzas kaites, piemēram, matu un ādas slimības, dzirdes un redzes bojājumus, bronhītu, astmu, kuņģa saslimšanas, urīnceļu infekcijas, nervu saslimšanas (depresijas un citas).

Daudzu valstu mitoloģijā pastāv ticējums,ka dzintara gabalos dzīvo gari. Baznīcas ceremoniju veikšanai bieži izmantoja dzintara priekšmetus. Krievijas patriarham Nikonam bija dzintara zizlis. Senajā Grieķijā uzskatīja, ka dzintaram piemīt Venēras īpašības un Saules spēks. Dzintara gabali, iekš kuriem nonāca kukaiņi vai lapas, tika uzskatīti par spēcīgiem maģijas instrumentiem, kas ir spējīgi darīt gan labas, gan ļaunas lietas. Maģiskās dzintara īpašības ir gan daudzveidīgas, gan ārstnieciskas. Piemēram, dzintara krelles jānēsā barojošajām mātēm, lai mazulim veidojas jautrs un labs raksturs. Neapstrādāta dzintara gabals jāliek blakus spilvenam, lai atbaidītu ļaunos garus tad, kad cilvēks ir īpaši neaizsargāts — miega laikā. Šis minerālis ir spējīgs mierināt bēdās nonākušos cilvēkus, tas dod atvieglojumu un cerību. Maģiskās dzintara īpašības ir gan daudzveidīgas, gan ārstnieciskas. Piemēram, dzintara krelles jānēsā barojošajām mātēm, lai mazulim veidojas jautrs un labs raksturs. Neapstrādāta dzintara gabals jāliek blakus spilvenam, lai atbaidītu ļaunos garus tad, kad cilvēks ir īpaši neaizsargāts — miega laikā. Šis minerālis ir spējīgs mierināt bēdās nonākušos cilvēkus, tas dod atvieglojumu un cerību. Mājokļa aizsardzībai no ugunsgrēka un zibens ir jāglabā dzintara priekšmeti mājās. Dzintars ir to ļaužu akmens, kas dzimuši Lauvas zīmē.Lauvas zvaigznājā dzimušajām sievietēm jānēsā aizsargi gredzenu un auskaru veidā,tie pasargā no noskaušanas. Vīriešiem Lauvām dzīvesspēka un intuīcijas pastiprināšanai jānēsā dzintara manžetpodziņas, kaklasaišu kniepadatas, breloki. [23]

Dzintars patiesībā nav ne kristāls, ne dārgakmens, bet gan dabiski fosilizēti izmirušu mūžzaļu koku sveķi, kuri cietējuši no 25- 50 miljoniem gadu. vislabāk zināmās atradnes ir Baltijas jūras piekrastē. Tā kā dzintars ir sveķi, tad tas ir ļoti mīksts materiāls, tas ir viegls, un tam piemīt maiga faktūra.

Dziedniecībā dzintara silti dzelteno krāsu uzskata par sildošu un uzmundrinošu. Tā sniedz enerģijas atjaunošanos un atdzimšanas izjūtu. mūsdienās dzintaru bieži izmanto rotaslietās, pārsvarā gredzenos, karekļos un auskaros.

Atjauno kuņģi, nieres un liesu, stiprina imūnsistēmu. Stiprina muguras lejasdaļu, iegurni un reproduktīvos orgānus. Atjauno enerģiju saules pinuma (dzeltenās) un krusta kaula (oranžās) čakras centros, palīdz stabilizēt emocijas. [16]

Optimisma, ticības, možuma un mākslas iedvesmas avots. Pievelk saules enerģiju vienlaicīgi saistot cilvēku ar zemi, stiprina cilvēka enerģiju un dzīvības spēkus. Izvada slimības no ķermeņa, attīra astrālu, noņem negatīvo enerģiju, ārstē psihi, atbrīvo no depresijas un grēcīgām domām par aiziešanu no dzīves. Ir ļoti noderīgs arī pēc ilgstošam smagām slimībām. Dod spēku, možumu, skaistumu un ilgu mūžu (stiprāk iedarbojas vara ietvarā). Ļoti labs veicot kardinālas pārmaiņas. Nes veiksmi, palīdz pareizi izvēlēties draugus un mīlestību. Iedveš mīlestību un veicina gudrību. Palīdz pasargāt ģimenes laimi no sliktiem cilvēkiem, nelaimēm un ļaunas acs. Uzlabo intuīciju un garastāvokli, ārstē no bezmiega. Sargā veselību. Labvēlīgi ietekmē sirdi, kaklu, acis, ausis, vēdera dobuma orgānus, kuņģi, aknas, aizkuņģa, vairogdziedzeri (krelles), nervu sistēmu, asinis, limfu, audu šķidrumu un garastāvokli . Uzvilkts tuvu pie kakla dod enerģētisku impulsu miega artērijām. Attīra visu organismu no aizkaļķošanās. Ārstē aritmiju, pielonefrītu, bronhiālo astmu, bezmiegu un murgošanu. Pasargā no ģīboņiem, drudža, sāpēm vēderā, dzeltenās kaites. Ārstē sāpes locītavās, varikozās vēnas- gan noņem iekaisumu, gan atjauno venozo darbību. Aptur jebkuru asiņošanu un vemšanu. Palīdz tikt vaļā no plaisām uz kāju pēdām. Garantē vieglas dzemdības. Noņem zobu sāpes un galvas sāpes, mīkstina krasas spiediena maiņas iedarbību un magnētisko vētru iedarbību. Pasargā no grumbām. Traucē tauku veidojumu un dažādu audzēju (arī ļaundabīgu) veidošanos un uzsūc jau izveidojušās audzēju šūnas. Nedarbojas sudraba ietvarā, bet zeltā zaudē savas medicīniskās spējas. Labi darbojas vara vai melhiora ietvarā. Polija ar dzintara šņabi ārstē angīnu un saaukstēšanos. [17]

Tautas medicīnā jau kopš seniem laikiem dzintaru uzskata par brīnumlīdzekli cīņā ar visām slimībām. Organisma vispārējai attīrīšanai un vairogdziedzera darbības normalizēšanai jānēsā dzintara krelles.

Litoterapeiti apgalvo, ka ar dzintara palīdzību var izārstēt daudzas kaites, piemēram, matu un ādas slimības, dzirdes un redzes bojājumus, bronhītu, astmu, kuņģa saslimšanas, urīnceļu infekcijas, nervu saslimšanas (depresijas un citas).

Daudzu valstu mitoloģijā pastāv ticējums,ka dzintara gabalos dzīvo gari.

Baznīcas ceremoniju veikšanai bieži izmantoja dzintara priekšmetus. Krievijas patriarham Nikonam bija dzintara zizlis. Senajā Grieķijā uzskatīja, ka dzintaram piemīt Venēras īpašības un Saules spēks. Dzintara gabali, iekš kuriem nonāca kukaiņi vai lapas, tika uzskatīti par spēcīgiem maģijas instrumentiem, kas ir spējīgi darīt gan labas, gan ļaunas lietas. Maģiskās dzintara īpašības ir gan daudzveidīgas, gan ārstnieciskas. Piemēram, dzintara krelles jānēsā barojošajām mātēm, lai mazulim veidojas jautrs un labs raksturs.

Neapstrādāta dzintara gabals jāliek blakus spilvenam, lai atbaidītu ļaunos garus tad, kad cilvēks ir īpaši neaizsargāts — miega laikā. Šis minerāls ir spējīgs mierināt bēdās nonākušos cilvēkus, tas dod atvieglojumu un cerību. Mājokļa aizsardzībai no ugunsgrēka un zibens ir jāglabā dzintara priekšmeti mājās.

Dzintars ir to ļaužu akmens, kas dzimuši Lauvas zīmē.Lauvas zvaigznājā dzimušajām sievietēm jānēsā aizsargi gredzenu un auskaru veidā,tie pasargā no noskaušanas. Vīriešiem Lauvām dzīvesspēka un intuīcijas pastiprināšanai jānēsā dzintara manžetpodziņas, kaklasaišu kniepadatas, breloki. [18]

Dziedniecība ar dzintaru un sveķiem

Dzintars pie zināmas temperatūras kūst, to kausē un izmanto rotaslietām. Šis dzintars dziedniecībā ir mazvērtīgāks, jo ir karsēts un pie termiskas apstrādes jebkura enerģētika zūd. Tātad dziedniecībā izmanto dabīgo dzintaru, kurš nav termiski pārstrādāts.

Izmanto, liekot priekšā kaklam vairogdziedzera rajonā, nēsā, sākot no 3 mēnešiem līdz gadam un ilgāk. Lai šis dzintars strādātu kvalitatīvi, to ar vilnas lupatiņu vai lakatu laiku pa laikam tīra. Tas nav jādara katru dienu, bet reizi vai divas reizes nedēļā. Ja dzintars ilgāku laiku nav tīrīts, tad varam ar krītu uzvilkt krustiņus uz lupatiņas vai drāniņas un dzintaru parullēt pa to, tas attīrīsies, tikai jāņem vērā, lai šī berzēšana un rīvēšana to pārlieku nesakarsētu. Var attīrīt ar ūdeni, būtu vēlams, lai šim ūdenim būtu attīrošā informācija - ūdens ņemts no svētavota, tad šī metode lieliski darbosies.

Ja dzintara krelles atrodas uz kakla, kustoties tās berzējas un tādējādi uzstrāvojas, uzlādējas, elektrisko lādiņu atdod slimības skartajai vietai. Bez vairogdziedzera dziedināšanas dzintaru var lietot kā aplikāciju vai arī masēt slimības skartās ķermeņa vietas. Dzintaru var lietot arī iekšķīgi, t.i., dzintara putekļus. Šādā veidā diezgan veiksmīgi var dziedēt kuņģa jēlumus un 12 pirkstu zarnas iekaisumu.

Dzintaru varam uzstrāvot ar dabas enerģiju. Dzintars piesaista saules enerģiju. Protams, jebkurš dziednieks spēj uzstrāvot dzintaru. Dzintars ir ļoti labs informācijas nesējs. Dzintarā mēs varam ievietot informāciju, tāpēc dzintars sadzīvē tiek izmantots kā talismans, kurš nes veiksmi un laimi. Ja dzintars tiek no sirds dāvināts, tas nes līdzi dāvinātāja informatīvo lādiņu.

Dzintaram ne tik daudz svarīgs ir lielums, cik tā veselīgums, dzintars nedrīkst būt sasprēgājis. Dzidrais dzintars un baltais piena dzintars, kurā nav daudz plaisu un svešķermeņu - mušiņas, odi, vabolītes - būs daudz kvalitatīvāks un arī spējīgāks labāk uzturēt enerģiju un to izdalīt.

Sveķi ir dzintara pamatne, no sveķiem kā zināms dzintars arī veidojas. Sveķi satur spēcinošu antibakteriālu vielu, kura iznīcina negatīvās enerģētiskās substances. Sveķus izmanto maģijā, lai atvairītu un tīrītu telpas enerģētiski. Sveķi labi deg, ievietoti sveču lampiņās, tie dāvās patīkamu aromātu. Sveķus izmanto dziedniecībā brūču dziedēšanai. Ņem tīrus skujkoku sveķus un liek klāt brūcei. Vēl dziedniecībā izmanto arī lapu koku sveķus. Ar tiem dziedināja zobu virsmu emalju, smaganas, tos var košļāt, attīrot muti un daļēji barības vadu no baktērijām. [18]

Dzintars ir sacietējuši fosilie sveķi, kas tiek augstu vērtēti to zeltainās krāsas dēļ. Lielākā daļa pasaules dzintara ir 30 — 90 miljonus gadu veca. Kukaiņu esamība dažos dzintara gabalos vedināja romiešus uz domu (kura vēlāk izrādījās patiesa), ka tas kādreiz ir bijis šķidrs un tad noklājis kukaini. Karsējot dzintaru, tas kūst. Dzintars ir izplatīts arī Latvijas teritorijā. Latvijā dzintaru var atrast Kurzemes piekrastē (galvenokārt Liepājas apkaimē).

Ārstnieciskas īpašības:
  • Mūsdienu oficiālajā medicīnā dzintaru izmanto kā izejvielu dzintarskābes iegūšanai, kas ir brīnišķīgs biostimulators.
  • Turklāt, dzintarskābei ir raksturīgas arī antioksidējošās un pretiekaisuma īpašības. Tautas medicīnā jau kopš seniem laikiem dzintaru uzskata par brīnumlīdzekli cīņā ar visām slimībām.
  • Organisma vispārējai attīrīšanai un vairogdziedzera darbības normalizēšānai jānēsā dzintara krelles. Litoterapeiti apgalvo, ka ar dzintara palīdzību var izārstēt daudzas kaites, piemēram, matu un ādas slimības, dzirdes un redzes bojājumus, bronhītu, astmu, kuņģa saslimšanas, urīnceļu infekcijas, nervu saslimšanas (depresijas un citas).
Maģiskas īpašības:
  • Daudzu valstu mitoloģijā pastāv ticējums,ka dzintara gabalos dzīvo gari.
  • Baznīcas ceremoniju veikšanai bieži izmantoja dzintara priekšmetus. Krievijas patriarham Nikonam bija dzintara zizlis. Senajā Grieķijā uzskatīja, ka dzintaram piemīt Venēras īpašības un Saules spēks.

  • Dzintara gabali, iekš kuriem nonāca kukaiņi vai lapas, tika uzskatīti par spēcīgiem maģijas instrumentiem, kas ir spējīgi darīt gan labas, gan ļaunas lietas.
  • Maģiskās dzintara īpašības ir gan daudzveidīgas, gan ārstnieciskas. Piemēram, dzintara krelles jānēsā barojošajām mātēm, lai mazulim veidojas jautrs un labs raksturs. Neapstrādāta dzintara gabals jāliek blakus spilvenam, lai atbaidītu ļaunos garus tad, kad cilvēks ir īpaši neaizsargāts — miega laikā. Šis minerālis ir spējīgs mierināt bēdās nonākušos cilvēkus, tas dod atvieglojumu un cerību.
  • Maģiskās dzintara īpašības ir gan daudzveidīgas, gan ārstnieciskas. Piemēram, dzintara krelles jānēsā barojošajām mātēm, lai mazulim veidojas jautrs un labs raksturs. Neapstrādāta dzintara gabals jāliek blakus spilvenam, lai atbaidītu ļaunos garus tad, kad cilvēks ir īpaši neaizsargāts — miega laikā. Šis minerālis ir spējīgs mierināt bēdās nonākušos cilvēkus, tas dod atvieglojumu un cerību. Mājokļa aizsardzībai no ugunsgrēka un zibens ir jāglabā dzintara priekšmeti mājās.
  • Dzintars ir to ļaužu akmens, kas dzimuši Lauvas zīmē.Lauvas zvaigznājā dzimušajām sievietēm jānēsā aizsargi gredzenu un auskaru veidā,tie pasargā no noskaušanas. Vīriešiem Lauvām dzīvesspēka un intuīcijas pastiprināšanai jānēsā dzintara manžetpodziņas, kaklasaišu kniepadatas, breloki. [34]

Dzintars – dzintars ir radies, pārakmeņojoties priedes sveķiem. Ārstniecības nolūkos dzintaru iesaka lietot acu, kakla, kuņģa, aknu, plaušu un gremošanas sistēmas saslimšanu gadījumos. Tiek uzskatīts, ka dzintars palīdz rast drosmi un pašpārliecību. [18]

Dzintars – izmanto kaitīgo vielu izvadīšanai un to piejaukumiem no organisma. Paaugstina saprātu, līdzsvarotību. Noņem nervu sasprindzinājumu, palīdz skaidri domāt. Palīdz pieņemt lēmumus. Ārstē elpošanas ceļus tādus kā astmu un bronhītu. [20]

  • Sargā no burvestībām un ļaunas acs, nodrošina psihisko aizsardzību
  • Stimulē intelektu, pozitīvu prāta stāvokli un radošu pašizteikšanos
  • Stimulē otro čakru un palīdz ķermenim piesātināties ar zemes enerģiju
  • Balansē emocijas un attīra prātu, palīdz lēmumu pieņemšanā
  • Palīdz pretoties depresijai un pašnāvības tieksmēm
  • Atbrīvo no stresa, kliedējot fobijas un bailes
  • Spēcīgs dziedinātājs un attīrītājs
  • Attīra apkārtējo vidi un čakras
  • Atver mūs viedumam un altruismam
Ārstnieciskās īpašības
  • Stiprina atmiņu un noņem stresu
  • Lieto pie saišu un locītavu vājuma
  • Lielisks dabīgais antibiotiķis
  • Attīra organismu un stabilizē vairogdziedzera darbību
  • Lieto pie kakla, kuņģa, liesas, urīnpūšļa, aknas, gļotādas un žultspūšļa problēmām
[26]
SaderDzeltenais topāzs (zeltītais)[17], Halcedons[17], Kalnu kristāls[17], Serdoliks[17], Smaragds[17], Cinkīts[5], Gagāts[5], Krīdīts[5]
NeitrālsOpāls[17], Pērles[17]
Galīgi nesaderHrizoprazs[17], Rubīns[17]
Krāsa Zeltaina[5], Zaļgana[35], Sarkana[35], Sarkanīga[35], Oranža[4], Medus[5], Dzeltena[5][4][35], Brūna[35], Zeltaini brūna[4]
Spīdums Stikla[35], Sveķains[58], Zīda[58]
Caurspīdīgums Caurspīdīgs[35], Duļķains[35], Dzidrs[35]
Cietība 2 - 2,5[56]
Čakra 3. saules pinuma Manipuru[7][5][4], 5. kakla (Throat) Višudhu[7][58], 7. vainaga (Crown) Sahasrara[7], Aktivizē visas[7]
Vibrācija 3[4]
Stihija Uguns[7]
Zodiaks Zivis (Pisces)[5], Udensvīrs (Aquarius)[5][4], Strēlnieks (Sagittarius)[4], Skorpions (Scorpio)[5], Lauva (Leo)[7][5][4][56][58], Vēzis (Cancer)[5]
Planētas Saule[7][56]
Enerģija Aizsardzības[5], Dziedināšanas[5], Laimes[5], Mīlestibas[5], Projektīvā Jan (izdala enerģiju, aktivizē)[7], Spēju[5], Uzņēmīgā Iņ (uzņem enerģiju)[58]
Kaites Zarnas[4], Zobi[4], Zobu sāpes[9][4][58], Žultspūslis[4], Vairogdziedzeris[33][58], Vēdera sāpes[9], Vēnu paplašināšanās[9], Vīrusi[4], Urīnceļi[4], Urīnsistēma[4], Toksīni[4], Trauma[4], Saaukstēšanās[4], Sāpes[4], Šauta brūce[9], Sirds[4][58], Smadzenes[4], Redze[58], Reimatisms[9][4], Rīkle[4], Sieviešu reproduktīvie orgāni[33], Plaušas[4][33], Plaušu karsonis[4], Podagra[9], Psoriāze[9], Pūslis[33][4], Pūtītes[4][9], Olnīcas[4], Nervu sistēma[4][33], Nieres[33][4], Mandeles[4], Mandeļu iekaisums[4], Migrēna[4], Muguras sāpes[9], Laringīts[4], Liesa[33][4][58], Limfātiskā sistēma[4], Kaitīgs ieradums[4], Kakls[33], Kākslis[4], Kauli[4], Kaulu smadzenes[4], Ķermeņa detoksifikācija[4], Ķermenis[4], Klepus[4], Kuņģis[9], Iekaisums[58], Imūnsistēma[4], Infekcija[4], Galvassāpes[58][4], Grūtniecība[4], Ekzēma[9], Elpošana[4], Emfizēma[4], Endokrīnā sistēma[33], Enurēze[9], Depresija[9], Drudzis[9], Dzemdības[4], Dzemdību sāpes[4], Siena drudzis[9], Zemes dziedināšana[4], Saules pinuma čakra[4], Brūces[4], Āda[4], Aizcietējums[4], Aizkuņģa dziedzeris[4], Aknu slimības[18][9], Alergijas[9], Artrīts[9][4], Artroze[9], Asinsapgādes traucējumi[9], Asinsspiediens[58], Astma[9][4], Audzēji[58], Ausis[33], Ausis (dzirde)[4], Ausu sāpes[4], Pazemināts asinsspiediens[9]
Emocionālā ietekme Sagatavotība[4], Stress[4], Pacietība[4], Negatīvisms[4], Depresija[4], Centrēšanās[4]
Garīgā ietekme Garīgā pamošanās[4], Ēteriskais ķermenis[4], Iezemēšanās[4], Gaišredzība[4], Senās gudrības[4], Iepriekšējās dzīves[4], Zemes dziedināšana[4], Iepriekšējo dzīvju atsaukšana[4]
Gada-dienas akmens 10[5]
Dzimšanas akmens Novembris[5]
Ķīmiskā formula C10H16O[35][4]
Blīvums (g/cm3) 1,2[58]
Atradnes Krievija[4][35]