Erceņģeļi

Teorijas ir dažādas... Ir ari šāds ieskats atbilstoši katrai dienai akmeņi sagrupēti saistībā ar tās dienas erceņģeli, kurš ir noteiktās dienas pārvaldnieks.

Atbilstoši pirmdienai ir visi baltie, kristāldzidrie akmeņi - Kalnu kristāls, Herkimeras dimants, Selenīts, Mēness akmens...

Gabriels ir mērķa pavēstīšanas un Augšāmcelšanās virseņģelis. Nes atklāsmi, taisnību un garīgo viedību kā Dieva galvenais sūtnis. Ļauj izprast un pildīt dzīves galvenos uzdevumus, dod dvēseles mieru, sargā mājokļa svētību, ģimeni bērnus, pareģo nākotni, sargā labklājību. Uzrauga Eņģeļus, kuri apsargā paradīzi. Saistīts ar ūdens stihiju.

Kalnu kristāls ir universāls akmens, kuru var pielietot visās situācijās, visām čakrām, arī ūdens uzstrāvošanai un attīrīšanai.

Herkimeras dimantu un Selenītu jāmāk pielietot ļoti uzmanīgi, ieteicams ar dziednieka palīdzību, jo šo akmeņu enerģija ir spēcīga. Tos pielieto pie VI un VII čakras.

Mēness akmens labi izlīdzsvaro II čakras enerģiju.

Diena - otrdiena, krāsa- sarkana (sārto, oranžo). Saistīts ar uguns stihiju. Čamuēls ir mīlas un pielūgsmes, žēlsirdības virseņģelis. Aizstāv pret apmelojumiem, cietsirdību, palīdz konfliktsituācijās, palīdz pārvarēt bezcerību un depresiju, paaugstina pašvērtību, dod gudrību, uzlabo attiecības ar mīļoto un citiem, īpaši vecākiem un bērniem, stiprina ja zaudēts vai aizbraucis tuvs cilvēks.

Un šaj' dienai atbilstošie akmeņi ir rubīns, granāts, sarkanā jašma, sarkanā tīģeracs, špinelis.

Šie akmeņi ir saistīti ar pamatčakru.

Rubīns - tas labi un spēcīgi ietekmē asinsriti, palīdz pie saaukstēšanās, stiprina ķermeni, atjauno enerģiju un dod spēku. Tas palielina pašapziņu un dod drosmi. Stiprina cilvēka auru un palīdz garīgai izaugsmei.

Granāts - ienes ķermenī siltumu un vitalitāti, uzlabo asinsriti, aktivizē pozitīvas emocijas.

Palīdz līdzsvarot ķermeni un prātu.

Sarkanā jašma - Stiprina enerģijas lauku, aktivizē asinsriti, sasilda ķermeni, sekmē pašapziņu uz rīcību.Novietojot zem spilvena, tā palīdz uzlabot miegu.

Sarkanā tīģeracs - ir sildoša un nomierinoša, palīdz pārvarēt ziemas depresiju un lēnīgumu vai kūtrumu. Maigi atjauno ķermeņa enerģiju un uzlabo seksualitāti. Labi palīdz dziedniecībā ar vēdera lejas daļas problēmām - atbrīvo no emocionāla stresa un saspringuma.

Špinelis - labi attīra organismu no emocionāla piesārņojuma, radot pozitīvu attieksmi un pozitīvu skatu uz nākotni. Novietojot to savā darba telpā, tas rada iedvesmu darbam.

Trešdienas pārvaldnieks ir erceņģelis RAFAELS - eņģelis dziednieks. Gaisa stihijas eņģelis.

Rafaels nāk ar skaistām krāsām - dzeltenu, zaļu, rozā, zilu. Tamdēļ, akmeņus šai dienai var izvēlēties atbilstoši šīm krāsām un savām izjūtām.

Viens no šai dienai atbilstošajiem akmeņiem, ir Jašma - gan raibā gan dzeltenā jašma.

Dzeltenā jašma - tai piemīt aizsargājošs spēks. Dzeltenā jašma labi aktivizē saules pinumu, mazina sasprindzinājumu vēdera dobumā. Sekmē gremošanu, kliedē emocionālu satraukumu. Attīra auru no negatīvām emocijām. Novietojot lielākus dzeltenās jašmas gabalus telpā, tie attīra telpu.

Derēs ari zaļie akmeņi - žads, prenīts, peridots.

Žads - to izmanto lai līdzsvarotu nieru un limfātiskās sistēmas enerģiju. Mazina satraukumu un nervozitāti. Saistīts ar sirds čakru, palīdz atvērt to mīlestībai pret visu. Mājās tas ienes mieru un bagātību.

Prenīts - tas ir ar nomierinošu spēku, sirdij, nerviem, ķermenim.Palīdz aizmirst pagātnes sāpīgos notikumus un iedrošina jaunam sākumam. Tāpat kā žads, tas uzlabo nieru un limfātisko darbību. Noliekt zem spilvena, miegs ir salds.

Peridots - tas labi attīra aknas un žultspūsli. Neitralizē fizisko, emocionālo un garīgo piesārņojumu, attīra sirds čakru no negatīvām emocijām un saules pinumu no emocionāliem un garīgiem nosprostojumiem.

Ceturtdiena...ir erceņģeļa Sahiela vai Cadhiela pārvaldībā.

Šīs dienas un eņģeļa krāsa ir violetā - transformācijas krāsa, dziedinošās enerģijas krāsa.

Līdz ar to, šai dienai atbilstošie ir violetie akmeņi - ametists, čaroits, zilais mežģīņu ahāts, violetais fluorīts.

Ametists - attīrošs kristāls, kurš spēja attīrīt visus citus kristālus no uzkrātajām enerģijām. Uz lielākas ametista drūzas var novietot savas rotas, citus kristālus, lai tie tiktu pilnībā attīrīti. Ametists labi nomierina nervu sistēmu un smadzenes. Mazina galvassāpes, migrēnu. Atver trešās acs un galvas vidus čakru, palīdz garīgi pilnveidot sevi.

Čaroits - pārvērtību akmens...palīdz atbrīvoties no pagātnes notikumu ietekmes, dodot jaunu enerģiju.Tam ir spēcīga ķermeņa enerģētiski attīroša iedarbība.Dziedē pagātnes traumas, atmiņas un notikumus. Palīdz turpmākās dzīves ceļa izpratnē un dvēseles mērķa sasniegšanai.

Zilais mežģīņu ahāts - tas atgādina debesis. Dod miera sajūtu prātam un ķermenim. Uzlabo miegu. Palīdz atbrīvoties no dusmām un negatīvām emocijām. Dziedina kakla slimības - sāpes, iekaisumus, klepu. Novērš arī cita veida iekaisumu organismā. Novietojot virs kakla čakras, tas veicina komunikāciju un kliedē dusmas. Novietojot virs trešās acs, tas nomierina prātu un uzlabo domāšanu .

Violetais fluorīts - mazina apjukumu un palīdz garīgi koncentrēt sevi, atrisinot garīgas problēmas. Labi izmantot meditējot. Labi iedarbojas pēc traumām uz lūzumu dziedināšanu.

Piektdiena ir svētā erceņģeļa Anaela diena. Anaels ir Dieva mīlestības eņģelis un saistīts ar sirds centru - zaļā krāsa.

Un atbilstošie sirds čakras dziedinošie un stimulējošie akmeņi (zaļā krāsā ) ir smaragds,sūnu ahāts, hrizoprazs, zaļais apofilīts, prenīts, avanturīns.

Smaragds - ir tieši saistīts ar sirds čakru, stimulē un stiprina tīras mīlestības jūtas. Attīsta un palielina garīgas zināšanas un gudrību, uzlabo attiecības, redzi un aknu darbību.

Sūnu ahāts - tas palīdz uztvert dabas garus un būt vienotam ar dabu - augiem, dzīvo radību.Tam ir nomierinoša un stabilizējoša iedarbība, palīdz atveseļoties pēc slimībām. Tas vairo optimismu un pašapziņu, vairo prieku un atbrīvo no emocionāla stresa. Stiprina auru.Arī attīsta nesavtīgas mīlestības jūtas.

Hrizoprazs - tas aktivizē un paplašina sirds čakru, iedveš prieku un kliedē negatīvas sajūtas, radot pozitīvu emociju plūsmu.Palīdz sagatavot ķermeni jaunam dzīves periodam. Dos labu miegu un vispārēju relaksāciju. Piesaista jaunu mīlestību.

Zaļais apofilīts - tas paver ceļu uz iekšējo pasauli, attīstot un paplašinot fiziskās un maņu dotības. Tam ir maigs un dziedinošš spēks - uzmundrina ķermeni un prātu, radot emocionālu saikni ar dabu. Atbrīvo no negatīvām emocijām - pat bērnībā iegūtām.

Prenīts - tas ir iekšēju pārvērtību veicinātājs, ienes mieru un harmoniju. Tas ienes sirdsmieru, radot mīlestību uz it visu.Tas atjauno izsīkušu enerģiju. Palīdz izprast pašam sevi. Labi un maigi attīra nieres un limfātisko sistēmu. Noliekot zem spilvena ir salds miegs.

Avanturīns - tas stiprina sirds čakru un kliedē negatīvas emocijas, rosinot pozitīvas emocijas. Tas nomierina stipras jūtas, kas rodas vēdera lejasdaļā, arī dusmas, kas sakrājas saules pinumā.Tas veicina cerības jūtas un ienes pozitīvu attieksmi pret dzīvi. Ļoti efektīgi novērš stresu, nomierina prātu un ķermeni. Vairo harmoniju.

Sestdiena...kuras pārvaldnieks ir erceņģelis Kasiels, liktens eņģelis.

Šīs dienas krāsa ir melna, balta un sidraba.

Atbilstošie akmeņi ir melnais obsidiāns, melnais turmalīns, gagāts, melnais onikss.

Obsidāns - ir spēcīgs aizsargs pret visu ļauno un negatīvo enerģiju. Tas atstaro visu citu cilvēku sūtīto enerģiju. Tas stimulē pamatčakru, savienojot to ar Zemes enerģiju - tamdēļ šis akmens ir labs, lai "iezemētu"sevi. Tas stiprina un stabilizē organismu, ienes skaidrību un palīdz koncentrēties. Novietojiet to starp pēdām vai turiet pa gabaliņam katrā rokā.

Turmalīns - arī ir aizsargājošs akmens - aizsargā vidi un cilvēku. Nodrošina līdzsvaru visā cilvēka ķermenī. Tāpat ieteicams izmantot to, lai ideāli "iezemētu" sevi. Tas stiprina čakras un rada kanālu saiknei starp zemi un debesīm. Novietojiet to starp pēdām vai turiet pa gabaliņam katrā rokā. Var nēsāt arī rotas no melnā turmalīna.

Gagāts - aizsargājoša ietekme, neitralizē negatīvo enerģiju. Attīra čakras, aktivizē nieru darbību, kas palīdz atbrīvoties no organisma piesārņojumiem. Palīdz dziedēt pagātnes notikumu sekas. Uzlabo atmiņu. Kopā ar dzintaru, novietojot virs II čakras, krusta kauliem, piepilda cilvēku ar enerģiju.

Melnais onikss - palīdz harmonizēt ikdienas dzīves ritmu, rodot mieru un iedvesmu. Palīdz atjaunot organisma enerģiju pēc pārpūles. Labi iedarbojas uz pamatčakru, stiprina pēdas un kājas. Palīdz koncentrēties meditācijas laikā. Lai "iezemētos", novietojiet starp pēdām, uzliekot uz vēdera lejasdaļas, II čakras, tas stabilizē organisma darbību un enerģiju.

Virseņģelis Mihails ir visu virseņģeļu un eņģeļu lielā pulka vadītājs, drosmes, ticības, aizstāvības, Dieva spēka un gribas paudējs, grēku nožēlošanas un piedošanas eņģelis. Atbalsta tos, kuri pilda kādu misiju. Iedveš drosmi un dod spēku cīnīties par savu mērķi. Viņš tur rokās zilas liesmas zobenu, ar kuru sargā cilvēci. Viņa krāsa ir zilā, diena - svētdiena. [9]

Crystals and Archangels

Epilogue: The Lesser Archangels

Written for HealingCrystals.com

by Sonia Acone

Despite the title, the archangels in this last installment of this series are by no means less important than the previous, greater archangels. The lesser archangels are still powerful beings in their own right. They are angels of specific energy forms and inspirational guides. Although their numbers vary, the following are the most common: Ariel, Azrael, Haniel, Metatron, Raguel, Raziel and Sandalphon. Some, like Metatron and his twin brother, Sandalphon, used to be human. Some of these angels have ruling planets while others, such as Raguel, rule weather phenomena. Each of the archangels however, has crystals associated with him/her. Be sure to click on the crystal's name to obtain further information.

1. Ariel is the archangel of Nature. This is another archangel who may be male or female. My intuition is going with female, but you can decide for yourself. Ariel means “Lion of God” and she is ruled by Saturn, the element of air and is best called upon on Saturday. Ariel heals animals, both wild and domestic, and generally all of nature. She is guardian over the nature spirits, such as faeries and elves, sylphs and undines. Ariel's associated crystals are Apatite, Agate (especially moss and tree agates) and Jasper (such as the leopardskin and dalmatian varieties). She is patron of veterinarians, breeders, archaeologists, civil engineers, and animal rescue workers.

2. Azrael is the angel of life's natural cycles – living and dying – and of journeys. He is ruled by Tuesday, the planet Mars and the element of earth. Azrael's name means “Whom God helps” and he is most often helpful during times of grief and bereavement. Crystals associated with Azrael are Yellow Calcite, Amethyst, and Purple Fluorite.

3. Haniel rules Fridays and the planet Venus, as well as the element of water. Haniel's name means “Glory of God” and he is the angel of the West wind, growth, love and healing (especially alternative medicine). He can be called upon for matters dealing with children, marriage, artistic endeavors, natural preservation and music. Haniel's crystals are Rose Quartz, Pink Calcite and Chrysoprase.

4. Metatron, who was formally the prophet Enoch, is now head of the Akashic Records, or God's archives. He is the angel of Thought. Metatron rules Sundays, the element of Fire and the planets Pluto or the Sun. He presides over all our guardian angels and often appears with a scroll and pen. Metatron, though an imposing angel, is quite gentle, often helping children who have passed over. He may be called upon when you are changing to a new path in life, learning opportunities, and helping children with learning disabilities. Crystals linked to Metatron are Sardonyx (which is banded onyx), Mahogany Obsidian and Red or Orange Aventurine.

5. Raguel is the archangel of snow and ice. He also governs the behavior of the other angels. He carries a flaming sword that he may use to melt the snows of winter. Raguel's name means “Friend of God” and he creates harmony and understanding in relationships that may be experiencing discord. Raguel's crystals is Milky Quartz and Moonstone.

6. Raziel is the archangel of Secrets and the mysteries of life. His name means “Secret of God” and he is guardian over mystical knowledge. He often appears in shadow, as a misty fog and may be called upon for psychic learning, dream interpretation, the cause or root of an illness, spiritual understanding and using natural resources wisely. Raziel's planet is Neptune, his day of the week is Saturday and his element is Air. Raziel is patron of astrologers, scientists, clairvoyants, and even Secret Service workers. His crystals are Peridot, Apache Tears, and Aqua Aura Crystals.

7. Sandalphon was Metatron's twin brother, the prophet Elijah. His name means “Brother” and he is considered one of the Seraphim. Sandalphon is the archangel of Power and he oversees strength, prosperity and beauty. He gives us the joy of living and is also given the task of looking after unborn children. He may be called upon for issues concerning pregnancy, fertility and birth. Sandalphon also helps release emotional blocks, fear, guilt and aggressive tendencies. This angel is the patron of musicians, journalists, nurses, pediatricians and midwives. The planet Jupiter rules this archangel, as does the element of earth. His day is Thursday and crystals linked to Sandalphon are Turquoise and Calcite (any variety).

I hope that you enjoyed our walk through the angelic realm of the archangels. It was quite a challenge for me, but the knowledge I gained in writing this series has been invaluable. If you're like me, you'll be keeping sticky notes all over about which crystal is linked to which archangel, etc. Remember this, though: if you don't yet have a particular crystal, don't panic. Clear Quartz crystal is a fine substitute. And always go with your “gut” feeling.

Asking the angels for help is something that brings them joy. It is, essentially, what they are here to do. And if you call upon an angel on a day of the week other than what is attributed to him/her, it doesn't matter all that much. After all, our concerns, illnesses, problems and fears don't pick a particular day of the week to manifest. If you want to call on an angel, please do so. And if you happen to see a feather on the sidewalk as you go to pick up your mail; a penny sitting on the basement stairs; a ringing in one ear or, as my son claimed recently, the fleeting “smell of maple syrup”, then the angels are listening and perhaps they have something to say. Sit down, get comfortable, be quiet and listen....

I would like to thank the members of the angelic realm who assisted me in the writing of this series, especially when I got stuck, conflicted, confused and ready to pull out my hair. Thank you for your guidance, especially Archangel Jophiel.

Michael, whose name means “Who is like God” is the leader of archangels. He is usually depicted with a sword and sometimes a set of scales. Michael oversees the weather, agriculture (crops) and the entire natural world. With his sword, he can cut the ties that bind us to unhealthy people or things in our lives that we no longer need. Call on Michael for protection, releasing fear, doubt and negativity, and for strength and illumination. He is also called upon for prosperity and abundance.

Michael is ruled by the Sun and the element of fire. His direction is South; his season is summer and his day is Sunday. Michael's colors include gold, yellow, orange and purple. Scents associated with Michael are chamomile, frankincense, rosemary and sage. His flower is the Marigold and he rules over the zodiac signs of Leo, Sagittarius and Aries. Crystals associated with Michael are Sugilite, Amber, Golden Topaz and Clear Quartz Crystal.

Sugilite is a deep purple crystal and is used to aide in contacting spirit guides and angels. It is linked to the planet Jupiter and the element of water. It can heal energy blockages in your body, and is useful during mediation to develop an increased awareness of the spirit realms and help with astral travel. Sugilite is helpful in healing and gaining insightful wisdom.

Amber, though technically not a crystal but a fossilized tree resin, has been used for centuries to increase psychic powers, relieve anxiety and attract abundance. It is ruled by the Sun and the element of fire. In healing practices, amber can be used to encourage the body to self-heal. It is also used to bring protection, strength and passion.

Golden Topaz, like amber, is associated with the Sun, fire and the zodiac sign of Leo. This stunning yellow crystal is a stone of warmth. It can relieve arthritis symptoms, digestive ailments and even bouts of exhaustion. Golden topaz is also a stone of prosperity and abundance. Like sugilite, it can also be used for astral travel.

Clear Quartz Crystal is probably the most popular "all-purpose" crystal, as it will absorb energy from the sun and aide in healing, bringing energy and vitality to the body and spirit. It is an amplifier of pure energy and, as such, can channel the energy of spirit helpers and angels, creating greater power between us and the angelic realms. The longer you wear or carry this crystal, the more attuned to your body and thoughts it becomes. Clear quartz crystal is also beneficial when placed in the home, as it will promote peace and remove negative energy.

Gabriel is the archangel of the Moon and the element of water. Gabriel means “God has shown Himself mightily” and may appear as either male or female. Gabriel rules the West, autumn and Monday. Gabriel's colors are silver, white and pale blue, and his/her flowers are Lilies and Honesty. Scents associated with Gabriel are jasmine, rose, eucalyptus and myrrh. Signs of the zodiac ruled by Gabriel are Pisces, Cancer and Scorpio. Crystals that may be used in communicating with Gabriel include Moonstone, Aquamarine, Pearls and Selenite.

Archangel Gabriel may be called upon to fulfill your dreams, bring your ideas into reality and give you courage to overcome your fears. Gabriel is associated with clairvoyance, magic, fertility, childbirth and domestic issues. As an archangel of water, Gabriel can aide in safe travel, especially over water. He/She can also help heal creatures of the water, protect against bad weather and help with problems relating to menstrual cycles (as these coincide with lunar phases).

Moonstone gets its energy from the Moon, thus making it useful for increasing psychic power and dream remembrance. It is a powerful healing stone, especially for women's issues. Moonstone is also useful in the garden to encourage plant and flower growth. It also protects travelers, calms overactive children and keeps peace in the home.

Aquamarine is the stone of the sea and is ruled by Neptune.This pale, clear blue stone can help with clairvoyance, intuition and meditation. In healing practices, aquamarine alleviates tooth problems, colds, and even seasickness. It's a soothing crystal to have on hand during extreme anxiety or panic attacks. Aquamarine can be used during distance healing. At home, this crystal can bring back loving communication between partners, and can be helpful with children, especially if they have a fear of water. Use this stone to attract business from overseas.

Pearls, having come from the sea, are also associated with Gabriel. As with moonstone, pearls are ruled by the Moon. They can increase love, either romantically or spiritually. Pearls can be used for prosperity and easing an overloaded mind. In healing, pearls can equalize hormonal rhythms with those of the moon and nature. They can also be helpful in removing the ties that bind us to overly-dominant people.

Selenite, another moon and water crystal, is an excellent crystal to develop communication with spirit guides, angels and ancient ones. In healing, it is used to regulate fluid flowing throughout the body. It can also help our bodies absorb calcium (useful for those with osteoporosis, like myself). Selenite helps with communication between partners and family members and it can also help with telepathic animal communication.

Raphael is the archangel of healing and knowledge. His name means “God heals” and he often appears carrying a medicine jar and a staff, or walking stick, as he is also the patron of travelers. He is usually surrounded by a glowing green aura. Raphael is ruler of the planet Mercury and the element of Air. His direction is East, his season is Spring, and his day of the week is Wednesday. Raphael's colors are yellow and green. Scents associated with Raphael are lavender, lily of the valley, mint, bergamot and thyme. His flower is the Iris. Raphael rules the air signs of the zodiac – Aquarius, Libra and Gemini. Crystals linked to this healing archangel include Malachite, Citrine, Aventurine and Yellow Calcite.

Raphael may be called upon, not only for healing, but safe travel (especially by air), new business ventures, purification, issues involving technology, written works, and buying or selling. He is particularly fond of children, so if you have a sick child, ask Raphael for healing help. He can also aide in memory improvement, exam-taking and learning a new language.

Malachite may be associated with Venus and the earth element, but because of its healing abilities, it has been linked to Raphael. This stunning, vibrant green gemstone has bands of deeper green, sometimes forming swirling patterns. As a healing stone, it is helpful in recharging the immune system, relieving migraines and strengthening the heart. Malachite can also be used to attract luck and money and is also an invaluable stone at home or work to shield us from harmful electromagnetic fields, such as those from electronics or telephone poles.

Citrine is a crystal of Mercury and the air element. In healing practices, it can be used for allergies, skin problems and digestive issues. This pale yellow crystal can also be used during meditation and visualization, making your thoughts and dreams become reality. Citrine can be a powerful prosperity crystal as well.

Aventurine is another green stone associated with Raphael because of its healing attributes. It heals the eyes and helps with anxiety as well as heart palpitations. Aventurine is also a prosperity stone, often referred to as “the gambler's stone” for it brings luck, especially in games of chance. It can aide in clairvoyance, psychic dreaming and seeing into the future. Aventurine is well-liked by nature spirits, so leaving a small tumbled stone outdoors, perhaps by a tree or tucked into a flower pot, may keep faeries from behaving too mischievously.

Another yellow crystal affiliated with archangel Raphael is Yellow Calcite. This crystal is a gentle healer, often used for distance healing. It's also beneficial for painful joints, bones and muscles. It also releases stress, increases creativity and gives us a return back to that feeling known as “fun”. Yellow calcite is also called a wishing stone and may increase psychic awareness, prosperity and strength, be it spiritual or physical.

I'll admit that, in doing research for archangel Uriel, there was quite a bit of conflicting information. Some references stated that Uriel was ruler of the planet Mars, while others mentioned Uranus. Some said he ruled over winter, others summer. Days of the week were either Tuesday or Wednesday. Naturally, it gave me a headache, not to mention a bit of a panic attack. I mean, really, how were people supposed to use this as a reference if the information is so contradictory? I worry about things like this. So, I sat quietly and asked Uriel for some help. I kept getting the same answer repeatedly, in my head, “Include it all and let them choose.” That said, I will leave it up to you to decide what feels right to you.

Archangel Uriel is, indeed, the angel of transformation. His name means “the fire of God” and his direction is North. He usually appears carrying a flaming sword. Scents associated with Uriel are sandalwood, ginger and basil, and his flowers are the gentian and red hot poker. His color is red and the crystals affiliated with him are Hematite, Obsidian, Tiger's Eye and Rutilated Quartz.

Archangel Uriel is linked to the arts, magic, ideas, astrology and protection. He is adept at turning our negative emotions, such as anger, fear and despair into positive feelings that will enable us to be stronger and therefore better equipped to bring about positive change in our lives or situations. He is the one that can take adversity and turn it into blessings. When you need change, call upon Uriel; for inspiration, spiritual guidance and discovering your own true potential.

Hematite is ruled by fire and the planet Mars. It can be used for astral travel by grounding you this earth plane. It's an incredibly powerful stone for self-healing purposes, especially when held over or rubbed against a painful or inflicted area, as it can draw out the pain or infection. This silvery-black stone cleans the blood, strengthens muscles and lowers blood pressure. It is often used as a grounding stone and can dispel negativity.

Another black crystal linked to Uriel is Obsidian, which is actually a form of volcanic glass, and so is linked to the element of fire. Also a grounding stone, obsidian is usually placed between the feet in chakra layouts. It's a protective stone, especially against negative psychic energy and those associated with electromagnetic fields. It's always a good idea to keep one near a computer (along with malachite).

Tiger's Eye, with it's gleaming bands of honey-gold and brown, is a stone of prosperity, luck and money. It can alleviate cravings, such as those associated with tobacco, alcohol, drugs and even food. It detoxifies the body and can give you an added boost of energy during times of weakness or physical exhaustion. Tiger's eye is linked to the Sun and the element of fire.

Rutilated Quartz is quartz crystal with bands, or rutiles, of yellow inside. It is an excellent crystal to have when you want to contact your guardian angels or communicate with others in the spirit or angelic realms. It is also used to enhance telepathy and clairvoyance. In healing practices, rutilated quartz may benefit those suffering from chronic bronchitis or asthma. It strengthens our auras and cleanses our systems.

The next Archangel on our tour of the angelic realm is Archangel Chamuel, the archangel of adoration and courage. His name means “He who seeks God” and he is ruled by the planet Mars, the element of fire and the zodiac sign of Aries. His day is Tuesday and his colors are ruby red or pale green. Chamuel often appears wearing armor. His scents include mint, geranium, neroli and ginger. Crystals often associated with Chamuel are Red Jasper, Bloodstone, Carnelian and Pink Tourmaline.

Call on Chamuel when you feel yourself beginning to feel a bit of self-loathing or if you're spreading yourself too thin, always doing for everyone else before yourself. Chamuel will help you to adore yourself and practice a bit of self-love. It's alright to take some time for yourself. Chamuel is also an angel of peace and divine justice. He guards the innocent and gives us strength to overcome. He is the patron of surgeons, air traffic controllers, hairdressers, animal conservationists and those involved in peacekeeping missions.

Red Jasper is an opaque form of chalcedony and it has an earthy red coloring, much like red clay. It is a stone of Mars and the element of fire. It is also a stone for the zodiac sign of Aries. Red jasper was often called the warrior's stone, as it was thought to bring strength and courage to those who wore it. Likewise, it has been used as a symbol of fertility. Native Americans consider it a sacred stone, for red jasper was thought to be the blood of the earth. In healing practices, it regulates the blood and its circulation, thus bringing warmth to those cold hands and feet. Red jasper is also an energy stone, bringing you a sense of vigor and vitality. In magical uses, it can be used to send negative energy back to the sender, offering you protection from harm, be it psychic or physical.

Bloodstone is another of archangel Chamuel's stones that can be helpful in cleansing the blood. It is a deep green stone with flecks of red and is also associated with Mars, Aries and the fire element. In healing, bloodstone is often used for liver, kidney, intestine, and bone marrow problems. This powerful healing stone is also beneficial for women's issues such as menstruation and menopausal symptoms. Bloodstone is also an excellent stone for athletes and anyone who could use a little more stamina during physical activity. Bloodstone also encourages you to believe in yourself and helps give you the courage to achieve your goals.

Another red stone linked to Chamuel is Carnelian, also associated with the element of fire. This stone is more translucent than red jasper, and not as deep in coloring. Still, it's a powerful protection stone, giving you added courage and strength. Like the bloodstone, carnelian is a blood-cleanser and can also speed recovery time from illness or injury. Carnelian can also give you the courage to be yourself, rather than living by everyone else's expectations. This red stone can also bring success and luck, especially in business ventures. It protects your home from fire, storms and other dangers.

Pink Tourmaline is affiliated with Chamuel because of its ability to relieve us of past fears and pain, thus enabling us to get rid of bad patterns and move forward, better able to love who you are. This lovely pink form of tourmaline is also used to channel or communicate with spirit guides and also protects against negativity. In healing, it helps with chronic lung ailments, relieves coughs, eases anxiety and reduces stress.

Our next visitation brings us to Archangel Jophiel (also written as Iophiel or Zaphiel), the angel of Creative power and Illumination. His name means “beauty of God” and he sometimes appears as a very tall angel (over 9 feet) wearing a yellow cloak and carrying a flaming sword. Jophiel is another guardian over the Tree of Knowledge, alongside Uriel. He is the archangel of artists, craftspeople, researchers, inventors, builders, film-makers, bakers and photographers.

Jophiel's ruling planet is Mercury and the element of Air. His day is Wednesday and his color is deep yellow. Scents given to Jophiel are lavender, orange, myrrh, and lemongrass. Crystals associated with archangel include Ametrine, Smoky Quartz and Rutilated Quartz.

Call upon archangel Jophiel when you need help learning something new, especially with spiritual matters. When you need inspiration, Jophiel is the one to ask. He also helps us realize untapped abilities we never even knew we had. Jophiel can “unjumble” the chaos that sometimes overwhelms our minds, bringing about clearer thoughts and more organized ways of thinking. Jophiel also aides those who fight for environmental issues and wish to bring about change in the world.

Ametrine is actually an usual combination crystal that is composed of amethyst and citrine. It is purple and yellow and helps to increase creativity as well as improve your focus. It can help with spiritual awareness, aiding in angelic and spirit guide communication (even animal spirit guides). Great for workaholics, ametrine helps rebalance your life between home, work and spirit. In healing practices, ametrine reduces cravings, such as nicotine, and replaces negative energy with positive.

Smoky Quartz is a translucent, smoky brown variety of quartz crystal. Despite the fact that it is linked to Saturn and the earth element, smoky quartz is associated with archangel Jophiel because of its ability to release negative energy from your body back into the earth, making you feel more “in the moment” and at peace. It brings optimism and protects you from electromagnetic fields. It is said to relieve both physical and mental blocks. Smoky quartz can also alleviate lower back, hip and leg pain.

The last stop on our angelic tour brings us to Archangel Zadkiel (sometimes written as Tzadkiel, Zachiel or Zedkiel), the angel of comfort, prayer and abundance. He is the gentlest of the archangels and his name means “Righteousness of God”. Zadkiel rules the planet Jupiter and the element of air. His colors are sky blue or violet and his day of the week is Thursday. Scents affiliated with Zadkiel include sandalwood, ylang ylang, bergamot, rosemary and nutmeg. His flower is the violet. Crystals associated with this kind but brave angel include Blue Lace Agate, Amethyst, Blue Chalcedony and Lapis Lazuli.

You can invoke the aid of archangel Zadkiel when you feel despair, depressed and in need. His is often depicted holding a dagger and is surrounded by a blue or violet light. Zadkiel is especially fond of children and will often come to their aide. He may also be called upon for abundance (be it spiritual or material), improving memory, seeking forgiveness from others who have wronged us, and achieving justice. He guides those in the alternative-medicine fields, such as aromatherapists, reiki masters, and masseurs, as well as librarians, interpreters, cashiers and psychiatrists.

Although linked to Neptune, Blue Lace Agate is considered both a water and air stone. It is a crystal of Zadkiel's because of its gentle ability to distill calm, peaceful energy. This banded pale blue agate is useful in reducing stress, lowering blood pressure, relieving headaches and alleviating painful joints and bones. It is a peace keeping stone which, if placed in your home, will eradicate negative energies and keep conversations from becoming confrontational. I keep two of these stones on our kitchen table, and have found that, with two teenage sons and an Italian husband, dinnertime has become much more agreeable and even fun again. And, because of my osteoarthritis, I also keep one in my pocket on those days when I feel my hips getting painful.

Amethyst is another crystal ruled by the air element. This purple crystal is a powerful healing stone for the mind as well as the body. It's also a calming stone, bringing restful sleep, relief from tension headaches, migraines and eyestrain. Amethyst can ease stressful situations and even calms hyperactive pets. It's been a stone of royalty for centuries, used to bring about prosperity. Place an amethyst under a child's pillow (or, for small children, under the mattress) to keep nightmares at bay.

Blue Chalcedony is a soft blue crystal useful in telepathy, whether it's used for communicating with animals, plants or spirit guides. Physically, it helps with seasonal allergies, kidney and gall stones, and fluid retention. It's a learning stone, aiding us in tackling a new language or understanding complex technologies, such as computers (wish I knew this ten years ago).

Lapis Lazuli is a stone of Jupiter and the air element. This royal blue crystal has been used for centuries, from the Ancient Egyptians to Native Americans for its wonderful healing benefits. It's also a stone of wisdom and increases psychic awareness and protection. Lapis calms an excited household and, in healing practices, it relieves pain and inflammation, especially of the nervous system. It instills it's wearer with a burst of self-confidence and the courage to meet life's little challenges.

Rutilated Quartz (see also Archangel Uriel) is clear quartz with yellow bands, or rutiles on the inside of the crystal. It a crystal of the Sun and the fire element, but its link to Jophiel is in the way it encourages us to explore new possibilities. If you're looking to make a change in your life, rutilated quartz will enable you to unleash all those untapped abilities, therefore letting you open yourself up to new opportunities and ideas. It is an excellent crystal to use when calling angels and spirit guides.

Despite the title, the archangels in this last installment of this series are by no means less important than the previous, greater archangels. The lesser archangels are still powerful beings in their own right. They are angels of specific energy forms and inspirational guides. Although their numbers vary, the following are the most common: Ariel, Azrael, Haniel, Metatron, Raguel, Raziel and Sandalphon. Some, like Metatron and his twin brother, Sandalphon, used to be human. Some of these angels have ruling planets while others, such as Raguel, rule weather phenomena. Each of the archangels however, has crystals associated with him/her. Be sure to click on the crystal's name to obtain further information.

1. Ariel is the archangel of Nature. This is another archangel who may be male or female. My intuition is going with female, but you can decide for yourself. Ariel means “Lion of God” and she is ruled by Saturn, the element of air and is best called upon on Saturday. Ariel heals animals, both wild and domestic, and generally all of nature. She is guardian over the nature spirits, such as faeries and elves, sylphs and undines. Ariel's associated crystals are Apatite, Agate (especially moss and tree agates) and Jasper (such as the leopardskin and dalmatian varieties). She is patron of veterinarians, breeders, archaeologists, civil engineers, and animal rescue workers.

2. Azrael is the angel of life's natural cycles – living and dying – and of journeys. He is ruled by Tuesday, the planet Mars and the element of earth. Azrael's name means “Whom God helps” and he is most often helpful during times of grief and bereavement. Crystals associated with Azrael are Yellow Calcite, Amethyst, and Purple Fluorite.

3. Haniel rules Fridays and the planet Venus, as well as the element of water. Haniel's name means “Glory of God” and he is the angel of the West wind, growth, love and healing (especially alternative medicine). He can be called upon for matters dealing with children, marriage, artistic endeavors, natural preservation and music. Haniel's crystals are Rose Quartz, Pink Calcite and Chrysoprase.

4. Metatron, who was formally the prophet Enoch, is now head of the Akashic Records, or God's archives. He is the angel of Thought. Metatron rules Sundays, the element of Fire and the planets Pluto or the Sun. He presides over all our guardian angels and often appears with a scroll and pen. Metatron, though an imposing angel, is quite gentle, often helping children who have passed over. He may be called upon when you are changing to a new path in life, learning opportunities, and helping children with learning disabilities. Crystals linked to Metatron are Sardonyx (which is banded onyx), Mahogany Obsidian and Red or Orange Aventurine.

5. Raguel is the archangel of snow and ice. He also governs the behavior of the other angels. He carries a flaming sword that he may use to melt the snows of winter. Raguel's name means “Friend of God” and he creates harmony and understanding in relationships that may be experiencing discord. Raguel's crystals is Milky Quartz and Moonstone.

6. Raziel is the archangel of Secrets and the mysteries of life. His name means “Secret of God” and he is guardian over mystical knowledge. He often appears in shadow, as a misty fog and may be called upon for psychic learning, dream interpretation, the cause or root of an illness, spiritual understanding and using natural resources wisely. Raziel's planet is Neptune, his day of the week is Saturday and his element is Air. Raziel is patron of astrologers, scientists, clairvoyants, and even Secret Service workers. His crystals are Peridot, Apache Tears, and Aqua Aura Crystals.

7. Sandalphon was Metatron's twin brother, the prophet Elijah. His name means “Brother” and he is considered one of the Seraphim. Sandalphon is the archangel of Power and he oversees strength, prosperity and beauty. He gives us the joy of living and is also given the task of looking after unborn children. He may be called upon for issues concerning pregnancy, fertility and birth. Sandalphon also helps release emotional blocks, fear, guilt and aggressive tendencies. This angel is the patron of musicians, journalists, nurses, pediatricians and midwives. The planet Jupiter rules this archangel, as does the element of earth. His day is Thursday and crystals linked to Sandalphon are Turquoise and Calcite (any variety).

I hope that you enjoyed our walk through the angelic realm of the archangels. It was quite a challenge for me, but the knowledge I gained in writing this series has been invaluable. If you're like me, you'll be keeping sticky notes all over about which crystal is linked to which archangel, etc. Remember this, though: if you don't yet have a particular crystal, don't panic. Clear Quartz crystal is a fine substitute. And always go with your “gut” feeling.

Asking the angels for help is something that brings them joy. It is, essentially, what they are here to do. And if you call upon an angel on a day of the week other than what is attributed to him/her, it doesn't matter all that much. After all, our concerns, illnesses, problems and fears don't pick a particular day of the week to manifest. If you want to call on an angel, please do so. And if you happen to see a feather on the sidewalk as you go to pick up your mail; a penny sitting on the basement stairs; a ringing in one ear or, as my son claimed recently, the fleeting “smell of maple syrup”, then the angels are listening and perhaps they have something to say. Sit down, get comfortable, be quiet and listen....

I would like to thank the members of the angelic realm who assisted me in the writing of this series, especially when I got stuck, conflicted, confused and ready to pull out my hair. Thank you for your guidance, especially Archangel Jophiel.[4]