Tā ir visuzskatāmākā, visvieglāk nosakāmā, bet arī visviltīgākā no minerālu īpašībām.
Izšķir vairākus minerālu krāsojuma tipus. Visbiežāk intensīvu krāsojumu rada elementi – hromofori. Tie var ietilpt minerāla sastāvā (parādās formulas pierakstā) vai arī būt piemaisījuma veidā.
Elementiem hromoforiem nav līdz galam aizpildīta elektronu d orbīta. Izplatītākie hromofori un parastākās to radītās krāsas ir sekojoši:
Titāns – Ti3+ – violets
Vanādijs – V4+ – zils, V3+ – zaļš, V2+ – violets
Hroms – Cr6+ – dzeltens un oranžs, Cr3+ – zaļš un violets
Niķelis – Ni2+, ar ūdeni – zaļš, bez ūdens – dzeltens
Varš – Cu2+ – zils un zaļš
Krāsojums veidojas, gaismai ejot caur kristālu režģi. To rada gaismas viļņu interference elektronu apvalkos. Atsevišķos gadījumos minerāli ir koši krāsoti arī tad, ja tie nesatur hromoforus (lazurīts, amazonīts, eidialīts, halīts (dažreiz), sērs u.c.).
Šajos gadījumos gaisma interferē kristāliskā režģa krāsojuma centros, kurus rada nevis viens atsevišķs elements, bet tieši kristāliskā režģa īpatnības.
Vēl citos gadījumos minerāliem raksturīga krāsaina irizācija – vizuļojums, plankumi, nenoteikti laukumi. Kā piemērus var minēt opālu, labradoru u.c. Te gaisma interferē kristālos esošās neviendabīgās virsmās (kā labradorā) vai minerālu veidojošos plānos vielas slānīšos (kā opālā, kur mikroskopiskas lodītes sakārtotas slāņos kā pseidokristāliskā režģī).
Krāsojums ir ļoti viltīgs, jo ārkārtīgi niecīgs hromofora vai krāsojuma centrus radoša elementa piejaukums var izraisīt intensīvu krāsojumu – kā Cr – aveņsārto rubīnu un koši zaļo smaragdu vai Fe – violeto ametistu un dzelteno citrīnu.
Košā, zilzaļā amazonīta krāsa ilgu laiku bija neizprotama, jo pat ar jutīgām analīzes metodēm neizdevās atrast vainīgo elementu. Tikai salīdzinoši nesen ir noskaidrots, ka krāsas izraisītāji ir krāsojuma centri, kas veidojas svina klātbūtnē, bet nepieciešama arī citu elementu, iespējams, stroncija, zināma koncentrācija.[35]
Sarkanā
Tā ir asins krāsa, veicina sarkano asins ķermenīšu vairošanos un atbild par orgānu apasiņošanu. Sarkanā krāsa rada ķermeņa siltumu, uztur veselīgu ādas krāsu, dod enerģiju nervu šūnām un kaulu smadzenēm. Skatoties uz sarkano krāsu, paātrinās pulss un paaugstinās ķermeņa tonuss. Sarkanās krāsas trūkums var izraisīt uzmanības samazināšanos, grūtības koncentrēties un agresivitāti. Sarkanās krāsas nepietiekamība var radīt tādu acu iekaisumu (konjunktivītu) un dažādas neirozes.
Sarkanie akmeņi ir: rubīns, sarkanais granīts, sarkanais turmalīns, karneols un sarkanā jašma.
Oranžā
Šī krāsa, būdama uguns stihija, sasilda dvēseli un miesu, tā ļauj uzplaiksnīt jūtīgumam, uzlabo vielmaiņu, palīdz dziedēt dziedzeru un plaušu pataloģiju. Oranžā krāsa atjauno un regulē nervu un muskuļu audus.
Visspēcīgākā oranžās krāsas koncentrācija ir korundā, kas pazīstams tikai Indijā. Tikai neliels šī akmens starojums ļauj organismā ieplūst nepārspējamam dzīvības spēkam. Oranžo krāsu atrod oranžajā topāzā, tāds ir arī serdoliks.
Dzeltenā
Dzeltens starojums iedarbojas uz trešo čakru, kas atrodas zem nabas jeb saules pinumā. Šīs čakras enerģija ir dzeltena un tā pārvalda visus dzīvības procesus organismā. Šī krāsa stimulē vielmaiņu, palīdz izdalīties kuņģa sulai, uzlabo aknu darbību, tonizē nervu sistēmu, palīdz ārstēt dažādas ādas slimības, piemēram, alerģisko dermatītu, ekzēmas.
Dzeltenā krāsā var meklēt citrīnu, berilu, dzintaru, serdoliku, avanturīnu, jašmu, ahātus.
Zaļā
Zaļā krāsa simbolizē tīrību un svaigumu, tās iedarbība ir nomierinoša. Šī krāsa labvēlīgi iedarbojas uz sirds čakru’, samazinot sirds ritmu, samazinot nevajadzīgu uzbudinājumu, veicinot audu un muskuļu šķiedru reģenerāciju. Ja organismā ir nepietiekošs daudzums zaļo vibrāciju, tas var izraisīt žults uzkrāšanos un akmeņu veidošanos žultspūslī.
Zaļo krāsu akmeņos var meklēt: smaragds, hrizoprazs, zaļais turmalīns, zaļais granāts, nefrīts, žadeīts, malahīts un citi.
Dzeltenīgi – zaļiem akmeņiem piemīt gan zaļo, gan dzelteno akmeņu īpašības, kas vienlaicīgi iedarbojas uz trešo un ceturto čakru. Šīs nomierinoši iedarbojas uz smadzenēm, nervu sistēmu un sirdi. Visizteiksmīgākais šo krāsu salikuma akmens ir hrizolīts, kas stimulē endokrīno sistēmu. Šī akmens dzeltenīgi – zaļās vibrācijas labvēlīgi ietekmē garīgo vidi: mazina naidu, aizdomīgumu, greizsirdību.
Gaiši zilā
Šī krāsa pēc jogu uzskatiem ir tīras apziņas krāsa, kas rada nomierinošu efektu, atvēsina fizisko ķermeni un prātu, palīdz aknu saslimšanas gadījumos, stabilizē arteriālo spiedienu, palīdz pie acu, balss saišu un kakla saslimšanām.
Gaiši zilo krāsu var meklēt akmeņos: safīrs, tirkīzs, gaiši zilais halcedons, akvamarīns. Nepietiekama gaiši zilā krāsa izpaužas baiļu un spazmu veidā.
Zilā
Zilā krāsa simbolizē Augstāko Apziņu un attīrīšanos, iespaido garīgo sfēru, caur kuru arī iedarbojas uz fizisko ķermeni. Zilie akmeņi palielina dzīvības spēku, atjauno nervu sistēmu, palīdz koncentrēt uzmanību, palīdz izklaidīgiem cilvēkiem, tāpat arī acu slimību, psihisku traucējumu, epilepsijas gadījumos. Tai ir antiseptiska iedarbība un tā palīdz dažos ādas saslimšanu gadījumos. Zilie akmeņi: indigo zilais safīrs no Indijas, lazurīts, tam līdzīgais azurīts un zilais sodalīts. Jogi apgalvo, ka meditēšana ar lazurīta bumbām, noņem galvas sāpes un palīdz pret kalnu slimību.
Violetā
Violetā krāsa ir īpaša- tā cilvēkā atmodina gaišredzības spējas, atver augstāko apziņu, piešķir vieglumu fiziskajai un garīgajai sfērai, sniedz apgaismību. Violetā krāsa labvēlīgi iedarbojas uz galvas sāpēm, depresijas stāvokļiem visdažādākajās stadijās, neirozēm, smadzeņu satricinājumu, iekaisuma procesiem, atvieglo nieru un aknu saslimšanas simptomus.
Visspilgtākais violetās krāsas akmeņu pārstāvis ir ametists, kam līdzīgu vienkārši nav.
Rozā
Šī krāsa stimulē tādas īpašības kā mīlestību un līdzjūtību, tīrību un atvērtību. Maigi rozā nokrāsa nes prieku un psihes attīrīšanu no negatīvām ietekmēm, palīdz atbrīvoties no bailēm un piesardzības.
Minerālu valstībā šī ir reta krāsa, to atspoguļo rozā kvarcs, „rītausmas” akmens – rodonīts un tam tuvais rodohrozīts, rozā berils un rozā turmalīns.
Melnā
Šī krāsa sevī uzņem siltumu un enerģiju. Melns labvēlīgi iedarbojas uz tādām slimībām, kuru pamatā ir aukstums un mitrums. Šī krāsa pazemina arteriālo spiedienu.
Melno krāsu pārstāv – melnais ahāts, onikss, lava, ogle, obsidiāns, hematīts, morions.
Baltā
Tā ir ticības un tīrības krāsa, kas labvēlīgi ietekmē visu psiho emocionālo sfēru, nomierina, sniedz stabilitāti un harmoniju visā organismā.
Balto krāsu akmeņos var meklēt: kvarcs, pērles, selenīts un baltais nefrīts.[21]
Krāsas un horoskopa zīmes
Auns - sarkanie dārgakmeņi
Vērsis - dzeltenie un rozā krāsas dārgakmeņi
Dvīnis - violetie dārgakmeņi
Vēzis - zaļie dārgakmeņi
Lauva - oranžie un zelta krāsas dārgakmeņi
Jaunava - purpura krāsas dārgakmeņi
Svari - dzeltenie dārgakmeņi
Skorpions - sarkanies dārgakmeņi
Strēlnieks - dziļi zilie dārgakmeņi
Mežāzis - baltie un melnie dārgakmeņi
Ūdensvīrs - caurspīdīgi zilie dārgakmeņi
Zivis - indigo zilie dārgakmeņi[16]
Dārgakmens krāsa
Mūsu juvelierizstrādājumi ne tikai priecē acis, bet arī noder veselības uzlabošanai. Līdz mūsdienām ir nonākuši padomi no senindiešu mācības par to, kādi juvelierizstrādājumi ir jānēsā un kāpēc.
Jāņem vērā, ka pozitīva ietekme ir ne tikai pašam akmenim, – liela nozīme ir arī akmens krāsai.
Sarkana krāsa -
stimulē nervu sistēmas darbību, atbrīvo adrenalīnu, palīdz pārvarēt apātiju, depresiju, bailes, nedrošību un spēka zudumu, rada drošības sajūtu, pārliecību par rītdienu;
stimulē smadzeņu darbību, palīdz pārvarēt miegainību;
pārmērīgi lietojot, paaugstina nemiera sajūtu, uztraukumu un nervu spriedzi;
aktivizē seksualitāti un palīdz ārstēt neauglību;
paplašina asinsvadus, aktivizē asinsriti, palīdz anēmijas gadījumos;
paaugstina asinsspiedienu, paātrina pulsu un elpošanas ritmu;
nogalina vīrusus, neitralizē atsevišķus iekaisuma procesus (jāņem gan vērā, ka sarkanai krāsai ir negatīva iedarbība pinņu gadījumā);
stimulē kuņģa-zarnu trakta darbību, normalizē vielmaiņu un paaugstina apetīti (aizmirstiet par sarkaniem traukiem diētas laikā!);
piemīt sildošs efekts, palīdz saaukstēšanās un iesnu gadījumā;
mazina sāpes un spriedzi pie dažādām ginekoloģiskām saslimšanām (tiek uzskatīts, ka vislabāk šādos gadījumos palīdz sarkana apakšveļa).
Dzeltena krāsa –
provocē uz pārmaiņām un izšķirošu dzīves lēmumu pieņemšanu;
atbrīvo no negatīvām emocijām, palīdz pārvarēt depresiju, zemu pašvērtējumu un pesimismu;
uzlabo pašdisciplīnu un koncentrēšanās spējas, palīdz ātri apgūt informāciju, uzlabo atmiņu;
pozitīvi iedarbojas uz visu gremošanas traktu, palīdz aknu slimību un aizcietējumu gadījumos;
attīra organismu no toksīniem, kontrolē svaru, palīdz diabēta gadījumā;
ārstē dažas ādas slimības.
Zila krāsa –
noņem nogurumu un stresu, nomierina un mazina uzbudinājumu, ārstē bezmiegu (palīdz gan interjers atbilstošos toņos, gan gaismas ķermeņi, gan gultas veļa);
palīdz pārvarēt kautrību un bailes publiski runāt;
palīdz meditācijā un radošu ideju ģenerēšanā, saasina intuīciju;
pārmērīgi lielos apjomos izraisa miegainību un skumjas;
sašaurina asinsvadus, mazina temperatūru un arteriālo spiedienu, palēnina sirdsdarbības ritmu;
piemīt sāpju mazinošas un antiseptiskas īpašības, palīdz pret laringītu, angīnu, reimatismu un migrēnu, labvēlīgi iedarbojas uz mugurkaulu;
palīdz vemšanas un diarejas gadījumā;
atvieglo menstruāciju norisi un novērš PMS;
palīdz pret dažādām ādas slimībām, grieztām brūcēm, insektu kodumiem un apdegumiem;
mazina apetīti (ja vēlaties novājēt – steidzami iegādājieties zili violetus traukus), bet tai pat laikā iedarbojas nomierinoši uz korpulentiem cilvēkiem un mudina palikt tādiem, kādi tie ir.
Zaļa krāsa –
palīdz cilvēkiem satuvināties, rada iekšēju harmonijas sajūtu, kā arī harmonizē attiecības ar apkārtējiem;
palīdz uzturēt cilvēka fiziskā un psiholoģiskā stāvokļa līdzsvaru;
mobilizē muskuļus un paaugstina darba spējas;
mazina nenosvērtību, dusmas, tendenci uz rupjību, emocionālo uzbudinātību;
atbrīvo no klaustrofobijas, optiski paplašinot telpu;
piemīt pretiekaisuma un alerģiju novērsoša iedarbība;
noņem galvas sāpes un stabilizē asinsspiedienu;
ļoti labvēlīgi iedarbojas uz grūtniecēm, padara tās daudz mierīgākas;
palīdz sirds un plaušu slimību, kā arī gripas gadījumos.
[18]
Sarkanie kristāliskie akmeņi
Sarkanā krāsa aktivizē, stimulē un uzbudina. Tā asociējās ar pirmo čakru, kas atrodas mugurkaula pamatnē, no smalko enerģiju viedokļa tā ir centrs aktivitātei un darbībai. Tā raksturo spēju izmantot praktiskas iemaņas, tā ir kustība un motivācija./p>
Granāts, dažādās sarkanīguma variācijās, ir viens no akmeņiem, kas visātrāk uzlādē ar enerģiju. Tas palielina enerģiju, vienalga kurā vietā tas tiek novietots. Tam ir tendence aktivizēt citus akmeņus, ja tas tiek novietots netālu no tiem./p>
Rubīns ir dažādu nokrāsu sarkanā krāsā, ļoti ciets minerāls, korunds. Tas uzlabo asinsapgādi, palielina enerģiju un līdzsvaro to./p>
Jašma ir tumši sarkans vai sarkanbrūns monolītas formas vai kvarcs, parasti atrodams pludmalēs. Ieteicams novietot to netālu no pamata čakras. Tas iezemē un viegli aktivizē./p>
Rozā kristāliskie akmeņi
Rozā - baltās un sarkanās krāsas sajaukumam, piemīt īpašība maigā un smalkā veidā rast realizāciju lietām, palīdz ikdienas dzīvē pielietot emocijas un jutīgumu. Rozā palielina līdzcietību.
Rozā kvarcs ir vislabāk pazīstamais un populārākais no rozā kristāliem. Tam ir nomierinošs efekts. Tam piemīt arī spēcīgas apspiesto emociju atbrīvošanas īpašības.
Rodonīts, kad tas ir nopulēts, tad ir laša krāsā, bieži ar lāsumiņiem. Tas strādā ar mūsu sajūtu praktiskiem aspektiem un no visiem rozā akmeņiem ir labākais iezemētājs.
Oranžie kristāliskie akmeņi
Oranžā krāsa ir sarkanās un dzeltenās sajaukums, un tā gan uzlādē ar enerģiju, gan palīdz koncentrēties. Tā asociējas ar otro čakru, kura strādā ar plūsmām ķermenī. Radošums un mākslinieciskas spējas ir šīs plūsmas izteiksme, dažādas traumas var bloķēt šo plūsmu. Oranžais ieteicams veģetāriešiem, tas vairo viņu enerģiju.
Serdoliks (karneols) ir viens no populārākajiem oranžajiem akmeņiem, raksturojas ar siltuma sajūtu un vieglu enerģiju palielinošu efektu. Parasti tas ir atrodams pludmalēs. Serdoliks ir universāls akmens, tas rada ap sevi atveseļojošo lauku. Palielina imunitāti, dziedina dažādas slimības. Spēj ātri attīrīt organismu.
Oranžais kalcīts, ir spožs un gluds. Tas ir ideāls akmens nesāpīgai problēmu risināšanai.
Topāzs, ar savu gareno kristālisko formu un paralēlo strīpojumu, kas stiepjas gareniski, ir lielisks akmens attīrīšanai un to var lietot, lai vadītu enerģiju apkārt ķermenim.
Dzeltenie kristāliskie akmeņi
Dzeltenais tiek attiecināts uz trešo čakru, kas regulē nervu sistēmu, gremošanas sistēmu, imūnsistēmu un spēju redzēt lietas to patiesajā gaismā. Stress, bailes, laime, apmierinātība ir saistītas ar šo krāsu.
Dzintars ir pārakmeņojušies koka sveķi, krāsu variācijās no citrondzeltena līdz dzeltenīgi oranžam un brūnam, ietverot arī tumši sarkanu un zaļu. Tam piemīt labvēlīga ietekme uz nervu sistēmu un pašizdziedināšanas procesu. Aktīvi adsorbē negatīvo enerģiju un tāpēc tam ir nepieciešama regulāra attīrīšana.
Tīģeracs ir kvarca paveids ar samtainu spīdumu un atgādina karameli. Zeltainās, brūnās un sarkanās svītras, kas atrodas kristāla iekšienē, palielina enerģijas plūsmu un nemanāmi nostiprina pārmaiņas fiziskajā ķermenī. Tas ir ļoti spēcīgs akmens un to jālieto uzmanīgi.
Citrīns ir populārs dzeltenais akmens. Ja tas ir dzidrs un tīri dzeltens kristāls, tas ļauj saglabāt skaidru prātu un koncentrēt domas. To izmanto arī lai paaugstinātu pašapziņu, uz aizsargātu sevi no ļaunprātīgas izmantošanas. Citrīns palīdz gremošanas sistēmas traucējumos, tas attīra un izvada indes. Tas tiek saukts arī par tirgotāju akmeni. Ja jums kaut kas jāpārdod, ielieciet to sev kabatā.
Dzelzs pirīts nomierina gremošanas sistēmu, uzlabo asinsriti, noderīgs bronhīta un astmas dziedināšanai.
Zaļie kristāliskie akmeņi
Zaļā krāsa ir spektra centrā un tā asociējas ar sirds čakru, kas arī atrodas ķermeņa centrā. Šeit tiek harmonizētas emocijas un attiecības, un tiek veicinātas īpašības, kas nepieciešamas personības izaugsmei.
Zaļais avanturīns ir kvarca paveids. Tas ir daļēji caurspīdīgs akmens ar plāniem vizlas plātnīšu ieslēgumiem, kas liek akmenim mirdzēt. Tas ir lielisks sirds stabilizētājs. Tas nodrošina vieglumu jūtu paušanā.
Malahīts ļauj apzināties dziļi apslēptas jūtas un aizvainojumus, un ļauj saraut nevēlamas saistības un likvidēt nevēlamus uzvedības ieradumus. To nelieto fiziskā ķermeņa dziedināšanai. Senie ēģiptieši un grieķi to lietoja amuletos pret ļaunu aci. Tas tiek saukts arī par „dvēseles spoguli”. Tas mums liek atcerēties par cilvēka duālo dabu. Novietojot malahītu guļamistabā var atbrīvoties no nakts murgiem.
Halcedons ir zaļš kvarcs ar sarkaniem jašmas lāsumiem, kas līdzsvaro enerģiju un nomierina. Tas stimulē emocionālu izaugsmi un dod labumu sirdij un asins cirkulācijai.
Peridots (olivīns) ir spilgti gaiši zaļš akmens, kas asociējas ar vētrainu aktivitāti. Tas ir labākais smalkā ķermeņa līdzsvarotājs un motivē pārmaiņām un attīstībai. Taču tikai garīgas un tīras personas drīkst lietot peridotu. Cilvēki ar pārāk daudz zemes problēmām nespēs saprast peridota valdzinājumu. Lietojot to kaklarotā, tas aizsargās no negatīvām emocijām.
Amazonīts nomierina un līdzsvaro sievišķo un vīrišķo enerģiju, palīdz kakla un plaušu problēmās. Tas ir lielisks akmens vīriešiem un aktieriem. Tas atrodams ASV un Austrālijā.
Smaragds ir minerāla berila zaļā forma, tas ļauj atrast savu ceļu un darbības veidu. Senās kultūrās tas ir uzskatīts par ticības un cerības simbolu. Smaragdam ir mīlestības vibrācijas un vislabāk to nēsāt pavasarī. Ar smaragdu var dziedināt acu slimības. To ievieto uz diennakti traukā ar ūdeni un pēc tam ar šo ūdeni skalo acis.
Gaiši zilie kristāliskie akmeņi
Šī krāsa ir atbilstoša rīkles čakrai, tā asociējas ar komunicēšanos. Komunikācijā tiek lietot redze, balss, garša, smarža, krāsa- visas šīs sajūtas ir saistītas ar šo centru. Arī iekšējās komunikācijas formas, veids, kā sarunājaties ar sevi, jūsu domas un spēja tās paust- tas viss ir saistīts ar gaiši zilās krāsas vibrācijām.
Tirkīzs jau gadsimtiem ilgi tiek izmantots atbalstam un aizsardzībai. Tas stiprina smalko ķermeni un līdzsvaro ķermeņa komunikācijas sistēmu - meridiānus.
Celestīts ir mīksts akmens , ko veido tīri, trausli gaiši zili kristāli. Palīdz, ja ir grūtības paust garīga rakstura domas un vajadzības. Tas palīdz arī kakla problēmās.
Akvamarīns (akvamarīna gaiši zilā forma)- stimulē ķermeņa dziednieciskās spējas. Tas palielina pašpaļāvību un komunikācijas spējas, ļauj atbrīvoties no bailēm. Akvamarīns nāk no Kolumbijas un Brazīlijas un tā krāsas dēļ tas tiek saukts arī par jūras ūdeni. Jūrnieki šo akmeni izmanto cerot, ka tas pasargās tos no ūdens. Folklorā tiek stāstīts, ka šis akmens pasargā no tenkām. Akvamarīns ir viens no spēcīgākajiem meditāciju akmeņiem, tas dod klusumu un mieru.
Indigo krāsas kristāliskie akmeņi
„Trešās acs” čakra ir saistīta ar zilo indigo krāsu. Izpratne, apzināšanās un intuīcija kopā ar dziļu miera un savienotības sajūtu, ir šīs čakras īpašības. Indigo dziedina ēterisko ķermeni (bet ne depresiju).
Lazurīts ir akmens ar dažādu minerālu sajaukumu, kurā lielākā proporcija ir zilajam lazurītam, bet bieži satur dzelzs pirīta lāsumus. Tas ļoti spēcīgi stimulē ātru atbrīvošanos no stresa, sekmē iekšēja miera sasniegšanu, stimulē prātu un veicina sapratni. Lazurītam piemīt īpašība atvērt čakru centrus. Visvairāk tas atrodams Afganistānas kalnainajos apvidos./p>
Sodalīts pēc izskata ir ļoti līdzīgs lazurītam, taču tas nav tik izteikti zils un to caurvij pelēcīgi baltas stīgas. Tas nomierina prātu un ļauj piekļūt jaunai informācijai./p>
Kianīts veido caurspīdīgus, plānus kristāla šķeltņus. Tas lieliski aizvada bloķēto enerģiju, nomierina un ātri atjauno līdzsvaru jebkurā ķermeņa vietā. Kianīts galvenokārt atrodams ASV, Zviedrijā un Brazīlijā./p>
Azurīts (zilais malahīts) visbiežāk atrodams mazu bumbiņu veidā, bet ir arī spožu kristālu formā. Tas atbrīvo noturīgus blokus komunikāciju jomā un likvidē enerģijas sastrēgumus, kas neļauj mums pilnībā izpausties. Tas stimulē atmiņu./p>
Safīrs var būt ļoti dārgs, ja tam ir tīra un dzidra krāsa, taču iespējams atrast arī ne tik dārgus kristālus. Tas mazina sasprindzinājumu un nomierina prātu./p>
Violetie kristāliskie akmeņi
Violetā un purpura krāsa saistās ar kroņa čakru , kas atrodas galvas virspusē. Atklāsme, iztēle un empātija ir šī centra enerģijas. Violetie un purpura krāsas akmeņi ļauj līdzsvarot ekstremālas ķermeņa problēmas un tos var lietot, ja nav zināmi problēmu cēloņi. Violeto nevajag lietot, ja ir depresija. Labāk izvēlēties zaļu vai zilu.
Ametists, iespējams, ir visnoderīgākais kristāls dažādiem lietošanas un dziedināšanas mērķiem. Tam ir universālas īpašības. Tas ir labs akmens meditācijām, jo nomierina prātu un ļauj iegūt skaidrību. Pastāv ticējums, ka tas aizsargā no indēm. To lieto arī kā miega akmeni. Lai sapņotu patīkamus sapņus, tas jāpaliek zem spilvena. Senie ēģiptieši to lietoja pret vainas un baiļu sajūtām.
Fluorīts ir dažādās krāsās, violetā sastopams visbiežāk. To pielieto augšējām čakrām un tas sekmē smalko enerģiju integrēšanos, palielina domu un iedvesmas praktisko pielietojumu. Fluorīts palīdz koordinēšanai, kā fiziskai , tā mentālai.
Baltie kristāliskie akmeņi
Baltie vai caurspīdīgie akmeņi bieži tiek lietoti kroņa čakrai, kur tie atstaro šī centra skaidrību. Baltais sevī satur visas citas krāsas un tas simbolizē spēju atstarot visas citas enerģijas. Baltie akmeņi atstaro arī apkārtesošās enerģijas. Baltais ir saistīts ar skaidrību, tīrību un attīrīšanos.
Gaišais kvarcs stiprina un dod atbilstošu enerģiju. Visas ķermeņa smalkās sistēmas tiek uzlabotas un attīrītas. Tas darbojas, lai sasniegtu harmoniju.
Mēnessakmenim ir balta, krēma vai perlamutra krāsa. Vislabvēlīgākais laiks, kad to valkāt, ir pilnmēness. Tas ir viegli luminiscējošs, un tā tas arī ieguvis savu nosaukumu. Tas lielisks akmens, lai mazinātu emocionālo spriedzi un sprieguma sajūtu vēderā, tas palīdz normalizēt gremošanas sistēmu. Mēnessakmens darbojas jebkurā ķermeņa daļā, kur ir kaut mazāka disharmonija. Mēnessakmens tiek uzskatīts arī par laimes akmeni. Īpaši noderīgs tas ir sievietēm un pusaudžiem.
Selenīts ir minerāla ģipša paveids. Selenīts ir kristālisks, caurspīdīgs, ļoti tīrs ģipsis. Šis skaistais minerāla paveids ir ļoti mīksts. Selenīts mazina emocionālu nemieru un apjukumu. Tas apskaidro prātu un ļauj sasniegt jaunus apziņas stāvokļus.
Melnie kristāliskie akmeņi
Atšķirībā no baltajiem akmeņiem, kas atstaro un attīra gaismu, melnie akmeņi absorbē gaismu. Baltais atstaro redzamo, melnais parāda slēpto katras situācijas potenciālu. Melnais nostiprina un atklāj. Melnais tur visas enerģijas sevī un liek būt pacietīgam, lai tās atklātu pilnībā. Melnie akmeņi parasti iezemē, darbojas kā enerģijas enkuri un palīdz atgriezties normāli funkcionējošā stāvoklī. Melniem akmeņiem piemīt arī attīrošas īpašības.
Dūmu kvarcs ir maigs iezemēšanās akmens. Tas ir aizsargājošs un palīdz izkļūt no negatīviem stāvokļiem. Tas palīdz sasniegt augstu attīrīšanas un sevis harmonizēšanas līmeni un ir noderīgs meditācijām. Dūmu kvarcam piemīt visas tās pašas īpašības, kas gaišajam kvarcam, tikai tas darbojas maigāk.
Turmalīnam ir raksturīgas dažādas krāsas, melna tai skaitā. Tas ir garš, smalks kristāls ar paralēlu strīpojumu un tas ļoti ātri iezemē enerģijas. Tam piemīt labas aizsardzības īpašības un viegli risina fiziskās problēmas.
Obsidiāns ir vulkāniskais stikls. Tas var būt pavisam melns un arī ar baltiem lāsumiem (sniegpārslu obsidiāns), plankumaini sarkans vai dūmakaini caurspīdīgs (Apaču asaras). Obsidiāns ir lielisks, lai izceltu dienas gaismā dažādus traucējumus, ko pēc tam var neitralizēt ar citiem akmeņiem. To var lietot arī, lai atrastu slēptos cēloņus un varētu izvēlēties pareizo darbības veidu.
Hematīts ir dzelzs rūda, un tas var būt rūsas sarkans, bet biežāk ir sudraboti melns ar metālisku spīdumu. Tas palīdz ķermenim asimilēt dzelzi un tam piemīt iezemējošas īpašības. Tas nomierina prātu.
Daudzkrāsainie kristāliskie akmeņi
Ir ļoti daudz akmeņu un minerālu, kuriem ir dabisks dažādu krāsu sajaukums. To iedarbību var noteikt pēc krāsu kombinācijām, kas tiem piemīt. Visumā akmeņi, kuriem piemīt pilns krāsu spektrs, var tikt izmantoti dažādiem mērķiem. Akmeņi, kuriem piemīt divas krāsas, var tikt izmantoti mērķiem, kuriem parasti tiek pielietotas šīs krāsas.
Ametrīns (vārdu "ametists" un "citrīns" kombinācija) – neparasta kvarca varietāte – violetā ametista un zeltaini dzeltenā citrīna apvienojums vienā kristālā. Viena akmens daļa ir violeta , otra zeltaina. Dārgakmeņu tirdzniecībā lieto arī terminus bolivianīts, amecitrīns vai tristīns. Tas līdzsvaro prātu, palielina racionālā prāta iztēli.
Opāls ir viens no visvairāk zināmiem daudzkrāsainiem akmeņiem. Tas ir amorfs kristāls ar ūdens ieslēgumiem, kas lauž gaismu dažādos veidos. Opāls tiek lietots emocionālam līdzsvaram. Atkarībā no krāsu spēles opālā, tas dabiskā veidā harmonizē visas čakras.
Labradorītam ir nespodra pelēka krāsa līdz brīdim, kamēr tam uzspīd gaisma,- tad tas atspīd visās varavīksnes krāsās. Labradorīts no auras novirza visas nevēlamās enerģijas.[18]
Sarkanā
Tā ir asins krāsa, veicina sarkano asins ķermenīšu vairošanos un atbild par orgānu apasiņošanu. Sarkanā krāsa rada ķermeņa siltumu, uztur veselīgu ādas krāsu, dod enerģiju nervu šūnām un kaulu smadzenēm. Skatoties uz sarkano krāsu, paātrinās pulss un paaugstinās ķermeņa tonuss. Sarkanās krāsas trūkums var izraisīt uzmanības samazināšanos, grūtības koncentrēties un agresivitāti. Sarkanās krāsas nepietiekamība var radīt tādu acu iekaisumu (konjunktivītu) un dažādas neirozes.
Sarkanie akmeņi ir: rubīns, sarkanais granīts, sarkanais turmalīns, karneols un sarkanā jašma.
Oranžā
Šī krāsa, būdama uguns stihija, sasilda dvēseli un miesu, tā ļauj uzplaiksnīt jūtīgumam, uzlabo vielmaiņu, palīdz dziedēt dziedzeru un plaušu pataloģiju. Oranžā krāsa atjauno un regulē nervu un muskuļu audus.
Visspēcīgākā oranžās krāsas koncentrācija ir korundā, kas pazīstams tikai Indijā. Tikai neliels šī akmens starojums ļauj organismā ieplūst nepārspējamam dzīvības spēkam. Oranžo krāsu atrod oranžajā topāzā, tāds ir arī serdoliks.
Dzeltenā
Dzeltens starojums iedarbojas uz trešo čakru , kas atrodas zem nabas jeb saules pinumā. Šīs čakras enerģija ir dzeltena un tā pārvalda visus dzīvības procesus organismā. Šī krāsa stimulē vielmaiņu, palīdz izdalīties kuņģa sulai, uzlabo aknu darbību, tonizē nervu sistēmu, palīdz ārstēt dažādas ādas slimības, piemēram, alerģisko dermatītu, ekzēmas.
Dzeltenā krāsā var meklēt citrīnu, berilu, dzintaru, serdoliku, avanturīnu, jašmu, ahātus.
Zaļā
Zaļā krāsa simbolizē tīrību un svaigumu, tās iedarbība ir nomierinoša. Šī krāsa labvēlīgi iedarbojas uz sirds čakru’, samazinot sirds ritmu, samazinot nevajadzīgu uzbudinājumu, veicinot audu un muskuļu šķiedru reģenerāciju. Ja organismā ir nepietiekošs daudzums zaļo vibrāciju, tas var izraisīt žults uzkrāšanos un akmeņu veidošanos žultspūslī.
Zaļo krāsu akmeņos var meklēt: smaragds, hrizoprazs, zaļais turmalīns, zaļais granāts, nefrīts, žadeīts, malahīts un citi.
Dzeltenīgi – zaļiem akmeņiem piemīt gan zaļo, gan dzelteno akmeņu īpašības, kas vienlaicīgi iedarbojas uz trešo un ceturto čakru. Šīs nomierinoši iedarbojas uz smadzenēm, nervu sistēmu un sirdi. Visizteiksmīgākais šo krāsu salikuma akmens ir hrizolīts, kas stimulē endokrīno sistēmu. Šī akmens dzeltenīgi – zaļās vibrācijas labvēlīgi ietekmē garīgo vidi: mazina naidu, aizdomīgumu, greizsirdību.
Gaiši zilā
Šī krāsa pēc jogu uzskatiem ir tīras apziņas krāsa, kas rada nomierinošu efektu, atvēsina fizisko ķermeni un prātu, palīdz aknu saslimšanas gadījumos, stabilizē arteriālo spiedienu, palīdz pie acu, balss saišu un kakla saslimšanām.
Gaiši zilo krāsu var meklēt akmeņos: safīrs, tirkīzs, gaiši zilais halcedons, akvamarīns. Nepietiekama gaiši zilā krāsa izpaužas baiļu un spazmu veidā.
Zilā
Zilā krāsa simbolizē Augstāko Apziņu un attīrīšanos, iespaido garīgo sfēru, caur kuru arī iedarbojas uz fizisko ķermeni. Zilie akmeņi palielina dzīvības spēku, atjauno nervu sistēmu, palīdz koncentrēt uzmanību, palīdz izklaidīgiem cilvēkiem, tāpat arī acu slimību, psihisku traucējumu, epilepsijas gadījumos. Tai ir antiseptiska iedarbība un tā palīdz dažos ādas saslimšanu gadījumos. Zilie akmeņi: indigo zilais safīrs no Indijas, lazurīts, tam līdzīgais azurīts un zilais sodalīts. Jogi apgalvo, ka meditēšana ar lazurīta bumbām, noņem galvas sāpes un palīdz pret kalnu slimību.
Violetā
Violetā krāsa ir īpaša- tā cilvēkā atmodina gaišredzības spējas, atver augstāko apziņu, piešķir vieglumu fiziskajai un garīgajai sfērai, sniedz apgaismību. Violetā krāsa labvēlīgi iedarbojas uz galvas sāpēm, depresijas stāvokļiem visdažādākajās stadijās, neirozēm, smadzeņu satricinājumu, iekaisuma procesiem, atvieglo nieru un aknu saslimšanas simptomus.
Visspilgtākais violetās krāsas akmeņu pārstāvis ir ametists, kam līdzīgu vienkārši nav.
Rozā
Šī krāsa stimulē tādas īpašības kā mīlestību un līdzjūtību, tīrību un atvērtību. Maigi rozā nokrāsa nes prieku un psihes attīrīšanu no negatīvām ietekmēm, palīdz atbrīvoties no bailēm un piesardzības.
Minerālu valstībā šī ir reta krāsa, to atspoguļo rozā kvarcs, „rītausmas” akmens – rodonīts un tam tuvais rodohrozīts, rozā berils un rozā turmalīns.
Melnā
Šī krāsa sevī uzņem siltumu un enerģiju. Melns labvēlīgi iedarbojas uz tādām slimībām, kuru pamatā ir aukstums un mitrums. Šī krāsa pazemina arteriālo spiedienu.
Melno krāsu pārstāv – melnais ahāts, onikss, lava, ogle, obsidiāns, hematīts, morions.
Baltā
Tā ir ticības un tīrības krāsa, kas labvēlīgi ietekmē visu psiho emocionālo sfēru, nomierina, sniedz stabilitāti un harmoniju visā organismā.
Balto krāsu akmeņos var meklēt: kvarcs, pērles, selenīts un baltais nefrīts.
Līdzās pamatkrāsām, kuras ajūrvēdā izmanto, lai dziedinātu cilvēkus un vienkārši profilaksei, tonusa uzturēšanai vai sava potenciāla palielināšanai, uz organismu dažādas ietekmes atstāj arī krāsu salikumi.
Karneolonikss – balts un sarkans – palielina tonusu un uzlabo garastāvokli.
Lazurīts – balts un zils – nomierina un emocionāli līdzsvaro.
Amazonīts, tirkīzs, akvamarīns – gaiši zils un zaļš – nomierinoša iedarbība, noņem spriedzi, samazina epileptiskās lēkmes.
Jašma – sarkans un zaļš – iedarbojas uzbudinoši.
Malahīts, azurīts – zils ar zaļu – normalizē elpošanu un spiedienu, mazina stresu, bailes, attīra zemapziņu.
[9]
Baltie kristāli palīdz nostiprināt saites ar garīgiem skolotājiem. Prāta skaidrībai un mieram.
Zilie kristāli nodrošina mieru, harmoniju, savstarpējo sapratni un bez tam atver ceļu uz augstākām zināšanām. Šiem kristāliem piemīt liels izdziedinošs spēks.
Rozā kristāli - mīlestības, romantikas un draudzības akmeņi. Lieliski palīdz jebkurās attiecībās – radniecīgās, mīlestības un tml.
Dzelteniem kristāliem piemīt stipra enerģētika, optimistisks garastāvoklis, uzmundrina uz jauniem iesākumiem. Pievelk bagātību, veiksmi. Liek aktīvi rīkoties. Aizsargā fizisko un psihisko stāvokli. Tos labi pielietot sarežģītos dzīves posmos.
Oranžie kristāli palīdz sakoncentrēt domas, aktīvai darbībai, būt pārliecinātam darbībā, biznesā. Palīdz gūt sasniegumus.
Zaļie kristāli nostiprina ciešas saites ģimenē, stabilitāti attiecībās, vairo auglību, stimulē daiļrades un finansiālo uzplaukumu.
Violetie akmeņi palīdz garīgai izaugsmei. Tos izmanto enerģijas nostiprināšanai, palīdz atbrīvoties no neveiksmēm.
Melnie kristāli atvaira, pārvērš negatīvās enerģijas, izpausmes un domas pozitīvajā enerģijā. Neitralizē melnās maģijas iedarbību.
Caurspīdīgiem kristāliem piemīt liels enerģētisks spēks. Tie paaugstina ekstrasensorās spējas un pastiprina citu kristālu darbību.
Sarkanie kristāli dod milzīgu enerģiju un dzīves spēku, atmodina darbībai. Dod cilvēkam drošsirdību briesmu brīžos.[20]
Baltie un bezkrāsas akmeņi (kalnu kristāls, magnezīts) visvairāk saskaņojas ar cilvēka ķermeni. Tie ir spēcīgi regulējoši akmeņi. Atjauno tonusu, īpaši meteoroloģiski jūtīgiem cilvēkiem.
Violetie akmeņi (ametists) ir spēcīgi aizsardzības akmeņi ar augstu vibrāciju. Stiprina imunitāti, piemīt liftinga efekts. Bloķē negatīvās enerģijas, attīra auru.
Ziliem un gaišziliem akmeņiem (gaišzilais kvarcs, gaišzilais halcedons, sodalīts) piemīt pretstresa iedarbība. Līdzsvaro vielmaiņu, attīra limfātisko sistēmu, stiprina imunitāti.
Rozā akmeņi (rozā kvarcs, rodonīts) nostiprina asinsvadu sieniņas, noņem galvas reiboni. Maigi attīra biolauku no negatīvas enerģijas. Tie ir maiguma un nesavtīgas mīlestības akmeņi.
Zaļie akmeņi (zaļā jašma, dūmakainā jašma, okeāna jašma, serpentīns, avanturīns, fluorīds, unakīts) piepilda organismu ar enerģiju. Attīra auru no smagām vibrācijām. Atbrīvo no stresa sekām.
Sarkaniem un oranžiem akmeņiem (sarkanā jašma, karneols) piemīt tonizējoša iedarbība ar augstu enerģiju. Tie piepilda ar dzīves spēku, aktivizē vielmaiņu. Nostiprina asinsvadu sieniņas.
Brūnie akmeņi (ainavu jašma, rauhtopāzs, mokaīts, leoparda jašma, mahagona obsidiāns) sniedz stabilitāti. Stiprina imūno sistēmu, attīra ķermeni no toksīniem. Mazina kāju nogurumu, stiprina locītavas.
Melniem un pelēkiem akmeņiem (hematīts, sniega obsidiāns, dalmācijas jašma) piemīt spēcīga Jaņ enerģija, kas neļauj negatīvajām enerģijām no ārpuses iekļūt cilvēka aurā. Tiek lietoti plaukstu un pēdu punktu masāžai.
[33]